Școala Internațională de Misiune prin Sport continuă
Deja de o lună de zile Școala Internațională de Misiune prin Sport își desfășoară activitatea. În cadrul ei s-au întrunit 29 de studenți din 14 țări ale lumii. Cu toate că țările de unde au venit participanții sunt atât de diferite ca și cultură, Cuvântul lui Dumnezeu, dorința pentru misiune și dragostea pentru Taekwon-Do i-a unit pentru a lucra împreună.
Cele două antrenamente zilnice au îmbunătățit vădit calitățile fizice ale sportivilor. Așa cum împărtășește fiecare din ei, au beneficiat enorm de antrenamente. Anton Smirnov din Rusia a rămas profund impresionat de experiența antrenorilor, care predau la cel mai înalt nivel arta Taekwon-Do. Dumitru Ilescu din Moldova cu multă bucurie mărturisește despre felul cum în această lună și-a îmbunătățit tehnica.
În fiecare duminică studenții merg prin bisericile din raionul Orhei, unde prezintă un program cu cântări și marturii despre felul cum Dumnezeu le-a transformat viețile. De fiecare dată serviciile divine se transformă în programe de evanghelizare, pentru că multe persoane noi vin la biserică și unii din ei spun mai apoi rugăciunea de pocăință.
În această lună studenții au făcut și o călătorie misionară în câteva sate din raionul Orhei. Fiind împărțiți în 3 grupe, ei au parcurs pe jos mai mulți kilometri pentru a distribui Ziarul Liber tuturor celor pe care îi întâlneau și ca să îi invite apoi la biserica din satul lor. Studenții au rămas plăcut surprinși de deschiderea mare a oamenilor față de Sfintele Scripturi și de felul cum primeau bucuroși ziarele. Mai mult de 400 persoane au auzit Cuvântul lui Dumnezeu în această călătorie. Mulți din acești oameni au venit a doua zi la biserică, lucru care nu l-au făcut niciodată mai înainte. Copilașii s-au arătat deschiși de a veni și ei la școala duminicală și a învăța Biblia.
Suhrob Jurab din Uzbekistan mărturisește că această călătorie i-a dat un avânt pentru a vesti Cuvântul lui Dumnezeu în țara sa, chiar dacă acolo creștinii sunt foarte persecutați, el a înțeles că aceasta este la ceea ce am fost chemați noi, creștinii, să Îl mărturisim pe El în toate circumstanțele.
Deși sunt doar de o lună în Școală, studenții se antrenează deja la nivelul 8 cup și dețin centura alb cu galben. În cîteva zile vor avea examenul la următoarea centură. Ei sunt nespus de încântați de cât de mult au reușit să învețe până acum, în primul rând din Biblie, după ce au studiat cursurile biblice inductive „Iona, sens interzis ” și „Dumnezeule, exiști?”. Apoi , așa cum spun mereu studenții, liderii lor sunt adevărate vii exemple pentru ei, ca niște părinți, frați și surori. De la ei sunt impresionați și de felul de a preda, și de a antrena, și de felul de a se relaționa unii cu alții.
În luna care le stă în față, studenții urmează să continue programul de studiere intensivă a Bibliei, a teoriei Taekwon-Do, a englezei și, bineînțeles, a antrenamentelor zilnice.
Să ne rugăm în continuare pentru bunul mers al acestei Școli Internaționale de Misiune prin Sport!
Articole similare:- Școala de vară de Misiune prin Taekwon-Do în Moldova
- A doua sesiune a facultăţii de Misiune prin Sport se va desfăşura în luna iunie la tabără
- Admiterea la Institutul de Studii Biblice Inductive din Moldova
- Istoria Bisericii Creștine din comuna Lăpușna raionul Hâncești
- Conferinta Sportivilor Crestini la Moscova
Sursa
2012-07-21 13:05:55