Zice că au vrut să-i arunce cu acid în față
Deținutul de la Cahul, Semion Jereghi spune că un necunoscut a vrut să-l stropească cu acid prin vizeta de la ușă. Presupune că directorul penitenciarului și-a pus în aplicare amenințările de cîteva zile mai devreme.
13 iulie: Simion Jereghi, deținut de la P.5, Cahul declară că directorul penitenciarului, Alexandru Malina, l-a amenințat cu moartea. Credem că e un mesaj foarte grav, similar cu tortura și organele abilitate ar trebui să se autosesizeze, mai ales că Jereghi e hărțuit pentru că e martor în alt caz de maltratare a doi minori în primăvară.
Sursa
2012-07-18 21:12:18