Are nevoie Moldova de … pedagogi?
Un adevărat profesor nu este cel care ştie cel mai mult,
ci cel care îi face pe cei mai mulţi să ştie.
Neale Donald Walsch
Știm cu toții că viitorul unei ţări sînt copii. Dar pentru ca acest lucru să devină o realitate, e nevoie ca tinerii şi copiii să beneficieze de o educaţie de calitate. În această situație atît părinţii, cît și profesorii, au menirea de a le cultiva copiilor setea de cunoaștere și de a-i pregăti pentru viaţă. Orice societate are nevoie de pedagogi buni, care să educe noile generaţii astfel, încât acestea să fie capabile de a construi un viitor mai bun al ţării.
Are nevoie Moldova de pedagogi? Are. Şi nu doar din cauza celor menţionate mai sus. Astăzi Moldova suferă de un deficit de profesori în şcoli. Dificitul este de aproximativ o mie de specialişti, ceea ce face ca vechilor cadre didactice să li se adauge ore suplimentare. Totodată, 3000 (25%) de pedagogi sunt pensionari, o parte fiind rechemaţi la muncă după mai mulţi ani, pentru a micşora deficitul de profesori.
Recent, din cele 733 locuri de muncă oferite tinerilor pedagogi, 8% au rămas neacoperite. Motivul neacoperirii tuturor locurilor de muncă este numărul insuficient de absolvenţi în raport cu necesarul de cadre la disciplinile de fizică şi matematică. În anul 2012 numărul absolvenţilor ai instituțiilor de studii superioare, cu profil pedagogic, este de 2378, iar al celor de colegii – 798. Numărul absolvenţilor cu studii superioare este în continuă creștere din 2005 încoace (vezi graficul de mai jos), însă acest lucru nu a rezolvat deocamdată problema deficitului de profesori în ţară.
Absolvenţii instituțiilor de învățămînt superior în domeniul Ştiinţei educaţiei, 2005-2011:
La specialităţile cu profil pedagogic anual se acordă un număr impunător de locuri la buget. În anul școlar/universitar 2011-2012, 64% dintre absolvenţii instituțiilor superioare de învățămînt, cu profil pedagogic, şi 69% din absolvenții colegiilor, au învăţat la buget. Şi în acest an statul a acordat o mulţime de burse doritorilor de a absolvi o facultate cu profil pedagogic: 150 la pedagogia învăţământului primar, 85 la pedagogie preşcolară, etc.
Din 2003 pînă în prezent, salariul din domeniul învăţământului a crescut de 5,3 ori. Cu 9 ani în urmă pedagogii aveau un salariu mediu de 610 lei. În prezent acesta constituie în mediu 3 mii de lei. O altă inițiativă salutabilă a statului este acordarea îndemnizațiilor unice, tinerilor absolvenți ai instituțiilor de învățămînt, cu profil pedagogic, care au decis să profeseze în mediul rural. 30 de mii de lei primesc absolvenții cu studii superioare și, respectiv, 24 mii de lei, absolvenții colegiilor de profil.
E important de menţionat că profesia de pedagog este situată pe locul 3 în topul celor mai prestigioase profesii din Moldova. Ministerul Educaţiei organizează în fiecare an concursul republican „Pedagogul anului”. Astfel de concursuri au loc în municipiul Chişinău, dar și la Criuleni, Ungheni, etc.
Cererea de pe piaţa muncii, prestigiul şi nobilitatea profesiei, salariul decent, numărul de locuri bugetare la specialităţile cu profil pedagogic – iată doar câteva argumente, care te pot face să alegi anume această specialitate. Moldova are nevoie de pedagogi pentru a-şi lichida deficitul de profesori din învăţământ. Un profesor bun va fi în mare căutare oricînd și oriunde.
Sursa
2012-07-18 12:12:16