O moldoveancă face legea în naționala de baschet a Rusiei
![](http://4.bp.blogspot.com/-QhVQ9i6j04M/UAaz8M-Uv4I/AAAAAAAADVs/1xVVWmBqI8I/s200/vieru+n4.jpg)
Cum a ajuns o moldoveancă la un asemenea nivel?
Natalia Vieru s-a născut la Chișinău, în 1989, într-o familie de profesori universitari. În copilărie a practicat mai multe sporturi, printre care handbalul, canotajul și dansurile sportive. La vârsta de 12 ani s-a decis definitiv să facă baschet în mare parte datorită staturii impunătoare (astăzi Natalia Vieru măsoară 197 cm).
![](http://3.bp.blogspot.com/-YrVqA-gBJUw/UAa0M-znh6I/AAAAAAAADV0/ljVAc5I622I/s320/vieru+n.jpg)
După doar un an petrecut la Dinamo Kursk, moldoveanca a debutat la naționala Rusiei și s-a transferat la cel mai bun club de baschet feminin din Rusia, Sparta&K, la acel moment campioana Europei intercluburi! Avea doar 17 ani. Visul ei cel mare era, însă, să participe la Jocurile Olimpice.
![](http://2.bp.blogspot.com/-D8KjASXwAEc/UAa0TpK0EzI/AAAAAAAADV8/XjBmsMWM2-c/s400/vieru+n1.jpg)
Mai multe despre moldoveanca Natalia Vieru, care a reușit datorită ambiției personale, într-o țară străină, dar în care a fost apreciată la justa valoare, găsiți pe următoarele linkuri: http://www.championat.com/basketball/article-74480.html http://www.championat.com/basketball/article-74552.html?rucom=1 http://www.sports.ru/tribuna/blogs/womenbasket/330644.html La final vă reamintesc că în anii 90 naționala feminină de baschet a Moldovei a participat la 2 turnee finale ale campionatului European, unde s-a clasat pe locurile 5 și 6. Astăzi naționala feminină există doar de formă și participă la turnee pentru țările mici, unde încasează sacul plin. În paralel, cele mai bune baschetbaliste sunt racolate de țările care știu ce înseamnă sport și performanță.
Sursa
2012-07-18 16:04:00