Simbolurile comuniste (3) – nu a fost greu de ghicit
Într-un articol precedent spuneam:
Ce urmează? Probabil distrugerea monumentelor - dacă singur ești în stare să construiești doar catarge, măcar dărâmă ce au construit alții. Filat nu degeaba a mers în georgia, probabil a făcut schimb de experiență cu Saakașvili, care a demolat prin explozie monumentul ostașilor căzuți pentru apărarea patriei (din cauza exploziei au decedat o femeie cu fiica sa). Avem câteva sute de monumente, cam pe câțiva ani înainte de demolat și de produs știri despre demolări. Oricum trebuie umplut timpul cu ceva.
http://badan.wordpress.com/2012/07/12/simbolul-comunismului/
Iar astăzi citesc în ziarul timpul (acela care susține al quaeda în Siria, și care l-a adus pe filat la putere, după care a început să-l murdărească de parcă nici nu l-ar fi cunoscut), că ar fi bine de demolat Monumentul Eroilor Căzuți pentru Apărarea Patriei.
Eu nu voi comenta mult. Vreau doar să spun că democrații au demontat mai multe monumente sovietice, începând cu fabricile și uzinile din Moldova (numai cât face fabrica de tractoare). Au demontat colhozurile, lăsând pe țărani în condiții grele cu o cotă la câțiva kilometri de sat. Au demontat brigăzile de tractoare și încă multe alte lucruri de care poate nici nu știu.
A venit rândul și monumentelor artistice. Brigada de aborigeni le vor distruge, cu siguranță. Singurele monumente pe care le pot ridica sunt niște pietre totemice, pe care scrie că în viitor în acel loc se va ridica un monument. Impotența asta îi deranjează, de aceea și distrug.
Comuniștii ar trebui să adopte sloganul: „Opriți-i, că noi încă vom trebui să reconstruim ceea ce ei distrug.”
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dbadan.wordpress.com%26blog%3D945044%26post%3D2886%26subd%3Dbadan%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-17 18:05:47