Mitropolitul Vladimir, Vlad Filat şi Evghenii Şevciuc s-au rugat împreună pe muntele Athos
Dumnezeu apropie cele două maluri ale Nistrului. Premierul, Vlad Filat, şi liderul de la Tiraspol, Evgheni Şevciuk, s-au rugat împreună pe muntele Athos din Grecia. Cei doi au mers pe locurile sacre la invitaţia mitropolitului Moldovei, Vladimir.
Mitropolitul Vladimir, Vlad Filat şi Evghenii Şevciuk au vizitat locurile sfinte şi au participat la sfânta Liturghie oficiată în cinstea voievodului Ştefan cel Mare, pe sfântul munte Athos.
Vlad Filat a declarat, în exclusivitate, pentru MESAGER că s-a rugat pentru pace şi reîntregirea ţării. Totodată, premierul moldovean a declarat că nu a discutat cu Evghenii Şevciuk aspectul politic al problemei transnistrene.
Secretarul Mitropoliei, Prot. Vadim Cheibaş, a declarat că, oficialii au mers la Muntele Sfânt ca să se roage pentru stabilirea păcii pe cele două maluri ale Nistrului. “Scopul vizitei a fost nu altul decât a consolida efortul bisericii şi a statului pentru a fi împăciuire de colaborare şi de trasarea unor relaţii comune între toţi aceşti trei, de a restabili pacea între aceste două maluri“, a mai adăugat Prot. Vadim Cheibaş.Mitropolitul Chişinăului şi al Moldovei, Vladimir, spune că a încercat şi acum zece ani să organizeze o asemenea întâlnire, dar nu a reuşit. Fostul lider de la Tiraspol, Igor Smirnov a refuzat invitaţia.
Cu referință la : www.trm.md; www.publika.md
colaj foto: www.timpul.md
Sursa
2012-07-17 09:02:13