Vintage dress
[EN] For a very hot day, I chose to wear a vintage dress and a pair of heeled sandals.This type of footwear is also called Sabo, as you can see by the style of it .I purchased them two years ago,and I wore them only once.I like that they are comfortable and I can wear them for hours without hurting my feet.About my dress (actually it's a long skirt) I love it!It's Vintage,I like a lot the floral print and its length.Neither too short or too long,just perfect!
[RO] Pentru o zi foarte călduroasă,eu am ales să port o rochie vintage și o pereche de sandale pe toc.Acestui tip de încălțăminte i se mai spune sabo,se observă după model.Le-am achiziționat cu 2 ani în urmă în Turcia(de fapt mi le-au adus de acolo) ,și le-am purtat o singură dată.Îmi plac că sunt comozi și pot să le port ore în șir fără ca să mă doară picioarele.Ceea ce ține de rochie (de fapt e o fustă lungă),o ador ! E vintage și îmi place tare mult printul dar și lungimea ei.Nici prea scurtă și nici prea lungă !
Vintage Skirt (wearing as a dress)Next black BeltHeeled Sandals bought in Turkey
Sursa
2012-07-15 17:42:00