Paiele moldoveneşti pot înlocui jumătate din gazul rusesc

Guvernul a alocat din bugetul de stat suma de 100 milioane de lei pentru finanţarea proiectelor din domeniul eficienţei energetice, valorificării surselor regenerabile şi reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.  
Agenţia pentru Eficienţă Energetică a anunţat, ieri, lansarea procedurii de colectare a proiectelor de eficienţă energetică atât în domeniul public (obiectele de menire socială), cât şi cel privat (industrie, comerţ, construcţii etc.).

„Beneficiile eficienţei energetice sunt foarte mari. Investiţiile în eficienţa energetică oferă posibilitatea de a economisi până la 40% din energia consumată. În cazul în care gazele naturale sunt în continuă creştere, Moldova are o singură soluţie - să-şi mărească eficienţa energetică la consum. Deşi sunt şi dintre cei care se arată miraţi că în secolul al XXI-lea promovăm sistemele de încălzire cu paie, nu văd de ce ar face-o. O Europă întreagă se încălzeşte cu paie şi nu se stresează deloc”, a remarcat în cadrul unui briefing Mihai Lupu, şef serviciu din cadrul Agenţiei pentru Eficienţă Energetică(AEE). 

Conform datelor unui studiu realizat de AEE, volumul de biomasă existent în R. Moldova are capacitatea de a substitui 40-50% din gazele naturale consumate în prezent.
Potrivit şefului Direcţiei gazificare şi eficienţă energetică din cadrul Ministerului Economiei, Oleg Izvoreanu, vor fi selectate proiecte care vor viza atingerea eficienţei energetice maxime cu costuri minime, unde cel puţin o treime din beneficiile proiectului să provină din economiile de energie măsurabile şi care implică tehnologii de eficientizare a consumului de energie. Potrivit regulamentului, suma solicitată pentru finanţare a proiectului să fie în limitele a 50 mii - 3 mln. lei, iar beneficiarul proiectului trebuie să investească cel puţin a cincea parte din suma totală a proiectului. Nu vor fi eligibili autorii proiectelor care vor avea datorii aferente la bugetul public naţional sau sunt insolvabili. 
Documentele urmează a fi depuse până la 30 septembrie 2012 la sediul Agenţiei pentru Eficienţă Energetică.
Ala Coica   Sursa: http://www.timpul.md

Sursa
2012-07-14 17:30:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:13:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
05:51:00CAI ROZI, CAI VERZI —» Leo Butnaru
21:31:52Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:26:21Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:19:23Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:50:00ZORI DE CARTE NOUĂ —» Leo Butnaru
16:55:40Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:11:16Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:42:00Fantome —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:39:05Spumantul-surpriză cu marea medalie de aur —» Fine Wine
23:20:43Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:35:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:48:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:01:10Jurnal de 40 —» Efrosnatalita’s Blog
16:37:04Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:10:40Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:47:22Spectacol în aer liber la Amfiteatrul din Ciocana in final de stagiune —» Curaj.TV | Media alternativă
08:29:55Cultura Iei: Moștenirea și Simbolistica Costumului Popular —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
20:50:01Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:21:42Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:57:00Iulie 2025 – evenimente karmice, violențe, schimbări majore —» codul omega
17:52:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:32:52Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:01:00DIN YES-EURI —» Leo Butnaru