Ce fac barbatii la bucatarie
Ce face foamea dintr-un bărbat? Îl impune să gătească :). Ce-i drept, în cazul meu, mai mult curiozitatea m-a trimis în lumea celor gustoase. Ieri, am dat de un video tare fain, cum faci pizza de (a)casă, o soluţie pentru cei lenoşi ca mine, cărora pe deasupra nu le place lucrul cu făina.
Şi asta era doar începutul. În scurt timp povestind mamei despre descoperirea mea youtubică, am mai aflat o reţetă, şi tot pentru lenoşi. Astăzi, fără a sta mult pe gânduri am purces în ale gătitului. Am ales pentru început doar una din cele două reţete.
Deci, prima reţetă este una simplă de tot.
- Avem nevoie de patru linguri de făină de grâu, patru linguri de maioneză şi un ou. Din astea facem aluatul sau altfel zis, blatul. După ce îl avem gata, luăm tigaia, turnăm puţin ulei pe fund... fundul tigăii, perverşilor. Apoi, blatul îl aşezăm frumos pe tigaie şi adăugăm ceva cărnos, fie salam, fie crenvuşti, fie piept de pui, dupa gust. Se poate şi fără, dacă cineva e la dietă :)
- Următoarele personaje sunt o roşie(3) şi un ardei dulce(4). Le spălăm, apoi le tăiem, care vrea roţi, care vrea cubuleţe.
- Aşezăm roşiile.
- Aşezăm ardeiul.
- Dăm prin răzătoare caşcavalul. Fiecare alege caşcavalul preferat. După aia îl presoară peste restul ingredientelor.
- Ultimul strat este rezervat ciupercilor.
Dacă ai parcurs toţi aceşti paşi, ai foamei, nu îţi rămâne decât să pui tigaia pe aragaz şi ... foc! Timpul nu l-am cronometrat, dar presupun că aproximativ 20-30 minute. Dar, oricum fii atent şi verifică ce se întâmplă acolo. Şi încă ceva important, tigaia se acoperă cu un capac.
În continuare, vedeţi şi a doua reţetă pe care o voi încerca în curând.
Sursa
2012-07-14 21:59:08