Simbolul comunismului (2)
Am câteva actualizări la articolul precedent.
Update 1: Să nu se lase de înțeles că eu le iau apărarea comuniștilor. Sau că i-aș admira. Comuniștii au pierdut războiul lor, împotriva simbolurilor crăciunului, când futboleau bradul lui Chirtoacă dintr-un loc în altul. În acea vreme erau probleme mult mai mari de rezolvat, bradul putea aștepta.
Update 2: Cu simbolurile poți lupta doar înlocuindu-le cu altele noi. Piatra lui Ghimpu e simbol. Catargul lui Filat – nu (ori poate o fi simbolul spălării de bani). Nu oricui îi e dat să creeze simboluri.
Update 3: Comuniștii au știut din timp că va veni acest ceas. De aceea de mai bine de jumate de an își promovează un nou simbol, mult mai greu de interzis – flagul istoric al Moldovei.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dbadan.wordpress.com%26blog%3D945044%26post%3D2871%26subd%3Dbadan%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-12 23:25:52