Nostalgia după hoție
Trofim, de 23 ani are o mâncărime pe suflet și un sentiment că trăiește o nedreptate pe care n-a meritat-o.
Amintirile unei epoci în care de la șef până la servitoare, toți furau atât cât puteau duce, încă sunt foarte vii în memoria lui. Păi, cum el și ceilalți, care au putut să fure struguri, ciment, piese, conserve, carne, țevi pot să se împace cu gândul că astăzi au dreptul să fure doar cei ”selecți”? Dreptul la egalitatea de a fura le-a fost încălcat iremediabil și grav. Păcat că CEDO, nu acceptă dosare pentru încălcarea dreptului la egalitatea de a fura….Ar avea mulți nostalgici de câștigat…
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dnativozian.wordpress.com%26blog%3D16836398%26post%3D1475%26subd%3Dnativozian%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-12 09:02:24