Frumos la chip si la suflet
Se spune că frumuseţea este înţeleasă de toţi diferit. Unii tind spre frumuseţea exterioară, alţii spre cea interioară. Cât sunt de interdependente aceste două frumuseţi, voi încerca să vă explic prin intermediul acestui articol.
Nu o singură dată mi s-a spus că frumuseţea exterioară, sau altfel spus, trupească, este doar o aparenţă. Nu o singură dată mi s-a spus că frumuseţea adevărată este cea sufletească, pe care nu toţi o pot vedea cu ochiul liber.
La rândul meu, pot spune că parţial sunt deacord cu aceste afirmaţii, însă, sunt şi careva rezerve. Personal, sunt pentru un amestec al acestor două, un fel de asorti. Vorba proverbului: O minte sănătoasă într-un corp frumos. Sau altfel : Îmbinăm utilul(mintea) cu plăcutul(un corp frumos) J
Dacă să ne referim şi la alţii, păi la fel pot să spun că frumuseţea exterioară ocupă un loc de frunte. E valabil atât pentru bărbaţi cât şi pentru femei. Stând la taifas cu mai multe persoane, am aflat că intelectul dintr-un corp mai puţin frumos, nu prea va fi remarcat, nu are şanse. Şi asta e o realitate.
Ceea ce voi spune acum, probabil va suna ca o provocare. Oare câţi din cei care afirmă că nu contează frumuseţea trupească, ţin cont de acest sfat la alegerea jumătăţii lor? Cred că, am putea să îi numărăm pe degete la cât de „mulţi” sunt.
Deci, nu daţi sfaturi pe care singuri nu le urmaţi. Totodată, îmi voi permite să vă dau eu un sfat. Nu căutaţi prinţese sau prinţi, dar cu tărtăcuţa goală. Cautaţi acea persoană care este frumoasă atât la suflet cât şi la chip. La sigur nu veţi regreta!
Sursa
2012-07-11 23:49:41