Ziua Mondială a Populației
Fondul ONU pentru Populație, în comun cu Guvernul Republicii Moldova, au organizat o conferință de presă dedicată Zilei Mondiale a Populației.
La evenimentul care a avut loc la Casa Guvernului s-a discutat despre evoluția proceselor demografice, creșterea calității serviciilor din maternități, precum şi îmbunătățirea condiţiilor pentru mamă şi copii. Pe parcurs s-a menţionat importanța instruirii și a accesului la informaţie pentru tineri.
Viceprim-ministrul Mihai Moldovanu a mulțumit tuturor celor care au contribuit și continuă să muncească la procesul de îmbunătățire a serviciilor medicale și a sănătății reproductive. “Scopul guvernului este ca fiecare cetățean să se simtă informat, protejat și să se bucure de bunăstare împreună cu familia sa.” Viceprim-ministrul a mai adăugat că guvernul a elaborat noi strategii de securitate demografică.
Vice-ministrul Sănătății, Gheorghe Țurcanu a ținut să menționeze că: “Pe parcursul ultimilor 3 trei ani, Ministerul Sănătății a prelucrat întreg cadru legal în domeniul sănătății productive, l-a perfectat și l-a ajustat la domenii de rigoare”.
Potrivit Biroului Naţional de Statistică, în anul 2011 evoluţia proceselor demografice se caracterizează prin scăderea faţă de anul 2010 atît a natalităţii, cît şi a mortalităţii generale. Numărul populaţiei stabile a Republicii Moldova la 1 ianuarie 2012 a constituit 3559,5 mii persoane, cu 0,9 mii persoane mai puţin faţă de 2010.
Ziua Mondială a Populației a fost instituită de Organizaţia Naţiunilor Unite în anul 1987, având scopul de a atrage atenţia guvernelor lumii asupra urgenţei şi importanţei problemelor legate de populaţie. Cu această ocazie, în capitală au avut loc mai multe evenimente.
Sursa
2012-07-11 15:15:37