*CUM SĂ TE CONCENTREZI*
Ai mai auzit asta. Ţi s-a spus deja. Nu mai pot să mă concentrez. Ieri m-am culcat târziu, ascultând Ian Raiburg şi Anatol Mârzencu. Azi trebuia să merg la curăţătorie. Am pregătit nişte cămăşi, un sacou. Las hainele pe pat. Merg la balcon să văd cum e timpul. Cum e timpul la New York! Văd că e noapte şi că, duminica, atunci când ajung pe-acolo va fi soare. Am uitat ce trebuia să fac. Găsesc un avocado, într-o hârtie de ziar, pentru că aşa mi-a spus Lida că se poate coace mai repede. În Moldova rar când găseşti un avocado copt. Mai ales în hârtie de ziar! Citat încheiat. Nu mă pot concentra şi ştiu că asta chiar nu e calea sigură spre succes. Fac rost de nişte TED speeches. Caut la categoria „funny” şi „jaw-dropping”. Mi-e foame. Caut ceva la categoria “foame” şi “jaw-dropping”. Să o sun pe Liuda să o întreb dacă mă poate tunde? Telefoanele sunt în altă cameră. Unul din ele probabil o fi mirosind deja a apeluri ratate. Nu mai merg la curăţătorie. Loreen, câştigătoarea ESC 2012 şi-a tras un nou clip (mă întreb de ce şi nu înţeleg de ce mă întreb de ce). Lumea pe net zice că realizarea clipului e una ieftină şi nu face faţă unei atare interprete. Deschid geamul mai tare, dar e la fel de cald. Pe facebook? Hai. Cineva ascultă Tania Cerga – inima. Eu deschid „vreau înapoi iubirea”. O ţin pe repeat. Azi încă nu am ieşit din casă şi nici flotări nu am făcut. Nimic. Ascult femei cum cântă. Florence Welch. Tania Cerga. Ingrid Michaelson. Freud ar fi spus că asta înseamnă ceva. Am lăsat lumina în baie? Blea, ce dezorganizat sunt.
Din multitudinea de tab-uri deschise şi lucruri începute pe jumătate şi terminate pe-un sfert, apare unica bucurie – biologia! Corpul meu! El dacă vrea, el face. Defecaţia – iată soluţia – să stai cu fundul pe budă şi să te gândeşti cum ai fi scris ceva despre imposibilitatea concentrării „în vremurile pe care le trăim”. Nimic mai ferm şi mai convingător decât instinctul. Vo!
Bateria moare în curând. Eu renunţ la cele începute şi fac un restart. Mă apuc de ceea ce chiar mi-am pus în gând să fac: flotări şi o salată de avocado, roşii şi brânză feta. După aia, mai vedem. Deocamdată să cânte muzica şi să curgă LIKE-urile! :*
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dandreibolocan.wordpress.com%26blog%3D33858960%26post%3D195%26subd%3Dandreibolocan%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-05 14:07:50