Euro 2012 de la A-Z (part 2)
![](http://1.bp.blogspot.com/-UbO_5mPH5cw/T_Sod50T55I/AAAAAAAACVw/1h5GgnBHGmg/s200/WarsawIII.jpg)
Harcov a fost singurul oras a caruia stadion de la Euro 2012 era dotat cu pista . Multi au criticat asta, avand in consideratie faptul ca vizibilitatea era mai slaba.
Iniesta a fost desemnat cel mai bun jucator de la Euro 2012.
Johnson a fost singurul jucator de la Euro care a marcat in proprie poarta. Englezul a reusit aceasta isprava in meciul impotriva Suediei.
Karagounis a fost singurul jucator ce nu a marcat din penalty. Grecul a reusit sa nu marcheze, chiar in primul meci de la Euro. Atunci, Tyton, cel care a intrat cu cateva secunde inainte de executare, a salvat din prima atingere.
Lvov a fosr orasul a carui stadion de la Euro 2012 , are cea mai mica capacitate. 33.000 oameni incapeu cel mult pe stadionul din vestul Ucrainei,
Mario Gomez, Mandzukic si Balloteli sutn cei 3 SuperMario care au marcat 3 goluri, la fel ca si golgheterul desemnat al competitiei, Fernando Torres. Diferenta a fost facuta de faptul ca El Nino a dat si o pasa de gol.
National Stadium din Varsovia este cel mai spectaculos stadion de la Euro.
Sursa
2012-07-04 23:33:00