Cine are mai mult nevoie de beneficii pe viață?
O dată s-au luptat ca deputații să fie lipsiți de imunitate, pentru a putea fi trași la răspundere în cazul în care au săvârșit fapte ilicite. Au luptat pentru ca țara noastră să scape de flagelul sărăciei. Dar asta a fost o dată, pentru că partidul care a făcut aceste promisiuni, acum inițiază proiecte legislative tot mai contestate în societate. Ultimul proiect de lege al acestui partid vrea ca foștii prim-miniștri să dețină pașapoarte diplomatice pe viață. Acest lucru încă o dată ne arată că actuala guvernare cu tot respectul pentru ea, dar se gândește mai mult la bunăstarea ei. Nu că acest proiect de lege ar fi rău, în condițiile în care și președintele țării și cel al legislativului se bucură de asemenae privilegi. Dar nu este cel mai oportun moment ca să inițiezi astfel de proiecte legislative când țara ta se zbate în alte probleme mul mai grave. Se pare că s-au inversat prioritățile actualei guvernări. Prin aceste ințiative oamenii vor înțelege altfel, că actualii demnitari nu vor dori prea ușor să plece de la putere și că actualii demnitari încearcă să beneficieze de privilegii tot mai mari pe viață.
Atunci cum rămâne cu Moldova fără sărăcie? Să nu uităm că Moldova va fi o țară bogată atunci când nu bunăstarea demnitarilor va fi subiect de discuție și inițiative legislative, dar când cei peste un milion de locuitori ai țării noastre vor fi convinși că trebuie să vină acasă. Pentru că bunăstarea unei națiuni stă în oameni. Dar din păcate tocmai aceștia lipsesc cu desăvârșire în satele și comunele țării. Poate pentru ei ar trebuie ceva înlesniri pe viață de la actuala guvernare.
Sursa
2012-07-04 09:14:58