O călătorie liberal-comunistă

Pe domnul Munteanu l-am cunoscut cu vreo doi ani în urmă. Era campanie electorală și dumnealui mergea prin România pentru a convinge peliștii să voteze cu Partidul Liberal. În 2010 liberalii aveau 15 mandate în Parlament. L-am întrebat despre viitorul scor al partidului său și câte mandate va lua PL în următorul legislativ. Eu garantam că nu vor ajunge la 13. Discuția a alunecat spre faptul că PL-ul este partidul „ușă de biserică” din politica moldovenească și că ei merg doar în sus! În sală aplauze. Au luat 12 mandate.
***
De curând, într-un moment de inspirație politică, domnul deputat hotărăște să bage un cuțit în coasta colegilor de Alianță și scrie ceva despre internet, Mao Zedong și China. Iată un copy/paste de pe blogul lui Munteanu:

Chiar nu pot să înţeleg, ce au să înveţe liberal-democraţii de la comuniştii din China, ce experienţă doresc să preia de la discipolii lui Mao Zedong, cu siguranţă nu modul în care comuniştii chinezi luptă cu libertatea de gândire şi de exprimare; cel mai nou şi mai aprig „duşman” al PCC fiind desigur internetul, partidul în loc să gândească la reforme democratice, foloseşte cu prisosinţă metodele opresive: în China este restricţionat accesul la Facebook şi Twitter, iar utilizatorii Weibo, o clona asemănătoare Twitter, sunt obligaţi la înregistrarea pe acest site, să-şi treacă datele din buletinul de identitate, astfel încât cenzura să nu se obosească cu cei peste 300 de milioane de utilizatori ai acestei reţele de socializare.

Chiar ce poate învăța Moldova de la China ?

Să luăm câteva exemple absolut aleatorii. Chinezii au inventat praful de pușcă, praf pe care europenii s-au gândit să-l folosească pentru război iar inventatorii pentru artificii. Se simte diferența ? China este o piață de 1.3 miliarde de consumatori. Să ai parteneri comerciali două sau trei orașe chineze dublezi exporturile Republicii Moldova. De fapt China este țara cu 20 de orașe care au o populație de la 4 la 28 de milioane de locuitori și 50 de orașe între 1 și 2 milioane.

Spre China a zburat recent și Chirtoacă. Chiar dacă, prin printr-o absurditate n-am avea ce învăța de la chinezi, poate primarul va deschide mai larg ochii decât colegul său de partid și va găsi ceva util pentru Chișinău. Poate. Sau poate merge la vreo întâlnire cu Partidul Liberal Chinez… în drum spre mausoleul lui Mao Zedong.


Sursa
2012-07-02 14:48:14



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:48:00ELȚÎN ȘI... LIRICA JAPONEZĂ —» Leo Butnaru
23:21:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:17:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:08:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:09:56Teatrele din Republica Moldova la FNT —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
05:45:00ADRIAN ALUI GHEORGHE DESPRE JURNAL —» Leo Butnaru
20:05:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:17:00DE LA REALISMUL SOCIALIST LA LITERATURA Z A FASCISMULUI —» Leo Butnaru
05:25:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
14:54:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:54:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:59:25Compozitorul Vladimir Slivinschi  —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
05:50:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
03:21:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:08:15Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:34:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:38:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:12:35Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:29:19FESTIS, 2025 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:20:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
03:29:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:48:21Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:29:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:33:25Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:44:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru