Pista de bicicliști pe bulevardul Dacia. Opinie/soluții (scris de Dorin)
Stimați cititori, faceți cunoștință! Tânărul din imagine se numește Dorin Plugaru și este un biciclist înrăit.
Probabil va mai scrie pe blog, despre drumuri, despre bicicliști.
//////
Cum s-a putut lăsa ditamai bulevardul Dacia fără locuri de parcare pentru automobile? Întrebare pentru Ministerul Afacerilor Interne, Poliția Rutieră șefii Drumarilor, tot felul de organizații gen VELOHORA etc.
De ce nu-mi place marcajul prezent:
- au tăiat locurile de parcare pentru automobile (varianta ca mașina nu calcă linia galbena și biciclistul trece intre bordura și automobil nu merge);
- în intersecție marcaj nu este, presupun ca sunt depășiți de situație și nu au știut cum sa-l facă , luam bicicleta în spinare și devenim pietoni;
- aceste marcaje se fac pentru bicicliștii amatori (profii oricum merg cum vor ei), și acest marcaj obligă amatorii să meargă pe carosabil unde e periculos și cel mai murdar aer.
![](https://lh4.googleusercontent.com/-6EY0aor_dfU/T-14whAAxeI/AAAAAAAACpA/ZPsa_ShgK0k/s540/pista%2520biciclisti.png)
Galben - marcaj actual / Verde - Alternativa 1 / Roșu- Alternativa 2 / Portocaliu - Alternativa 3 (dacă tot au făcut gafa) / Cercul 1 Roșu - Indicator: Parcare lângă bordura / Cercul 2 Roșu - Indicatoare: Sens unic, și Oprirea interzisa
Alternativa 1 (Verde) (Cea mai buna după părerea mea)
Se creează o pistă pentru bicicliști pe trotuar. Pe bulevardul Dacia este destul loc pentru asta. Mult mai sigur, se primblă oamenii în voie fără să încurce la automobiliști. Negativ: nu văd.
Alternativa 2 (Roșu)
Marcajul în zonele unde sunt parcări se va aplica pe partea stânga. În rezultat vom avem și parcări și pistă. Negativ: Pista va traversa o bandă a carosabilului, dar nu e cel mai strașnic.
Alternativa 3 (Portocaliu)
Daca tot au făcut gafa și au efectuat marcaju, multi bani bla bla, de schimbat nu-i posibil. Adaugam 2 indicatoare. 1- Parcare lângă bordura , 2- Sens unic, și Oprirea interzisa. Rezultat: parcări pe stânga, pista de biciclist pe dreapta.
Sursa
2012-06-29 12:50:38