"Moldovanii patrioți" au sărbătorit împreună cu ocupanții ruși moartea celor 230.000 de moldoveni
![](http://3.bp.blogspot.com/-8c1YFzIHtzQ/T-0hTP-O_0I/AAAAAAAAATs/tH8TOjsERJ8/s200/306943_10150975695027226_1012571550_n.jpg)
La 28 iunie, la Chișinău și București s-au adunat sute de oameni, de toate vârstele, pentru a comemora victimele măcelului produs în urma ocupației sovietice și pentru a condamna acțiunile ilegale ale Rusiei asupra Moldovei de Est.
La 27 iunie 1940, de-a lungul Nistrului circa 500.000 de soldați ruși, 12.000 de tunuri, 3.000 de tancuri și 2.200 de avioane erau pregătite pentru a ataca teritoriile românești. Ca mai apoi, la 28 iunie, Moldova de Est să fie călcată de ciubota soldatului rus și să fie ruptă din trupul țării, România. Invazie urmată de măcel.
![](http://3.bp.blogspot.com/-Qprpmvwv_Pw/T-0hi7Ic3iI/AAAAAAAAAT0/kaAW0aOt4WU/s200/2009_03_26_0_13_altfel-despre-cosmetice_45653.jpg)
Pentru ocupanții ruși 230.000 de moldoveni uciși și 73.000 de moldoveni deportați în lagărele siberiene este un motiv de sărbătoare (vezi video). Pentru noi una din cele mai negre zile ale istoriei.
Și acum mă întreb, moldovanii patrioți trebuia să comemoreze s-au să sărbătorească? Lași care nici măcar n-au îndrăznit să aprindă o lumânare în memoria acelor băștinași ai satelor moldovenești, în memoria strămoșilor lor ce au murit de gloanțe sovietice și chinuri siberiene. Mancurți aserviți moscalilor, datorită cărora are de suferit un întreg popor.
Amintesc că la București și Chișinău au avut loc două acțiuni concomitente de comemorare a victimelor ocupației sovietice din 28 iunie 1940, manifestațiile fiind organizate de membrii Platformei Civice Acțiunea 2012.
Sursa
2012-06-29 06:33:00