Schimbari pe blog: domain si logo nou
Astazi am hotarit sa trec pe un domain mai scurt si sa procur acest domain www.mihaibivol.com. Acest lucru lasa o impresie buna despre blog, dar si este util cind folosesti anumite servcii web, care nu iti permit sa le folosesti daca nu ai un domain de nivelul doi. Google la fel apreciaza acest lucru si blog-ului ii va fi acordata o incredere mai mare din partea acestui motor de cautare.Putin ma inspaiminta datele din bara SEOquake, care imi arata ca paginile nu au PageRank si nu sunt inca indexate de Google, dar aceasta este o chestiune de timp, pina Google face cunostinta cu noile modificari pe blog si lipeste domainul vechi cu cel nou. Sper ca noua modificare sa nu imi afecteze blogul si sa imi creeze probleme.
Unica parte din blog care a avut de suferit in urma acestei modificari - sunt butoanele sociale, care nu afiseaza numarul de distribuiri, dar nu cred ca este atit de grav si nici nu afecteaza functionarea blogului.
Am marit si viteza de incarcare a paginei de start a blogului cu aproape 50%, lasind butoanele sociale doar in interiorul postarilor si ale paginilor. Acum pagina de start se incarca in jur de 2 secunde.
Nu stiu daca am ales momentul potrivit pentru a-mi schimba domain-ul, dar acest lucru este necesar pentru a ridica blogul la un nou nivel. Doresc sa aflu parerea celor care si-au schimbat numele de domain pe Blogger si ce schimbari au avut loc dupa aceasta. Pe curind !
Sursa
2012-06-28 22:03:00