ECO: De ce plăţile cu cardul nu sunt preferate de moldoveni
Cardurile bancare rămân a fi folosite preponderent pentru retragerea banilor din bancomate şi mult mai puţin pentru a efectua plăţi cu cardul pentru mărfuri sau servicii. Şi asta, în pofida eforturilor Băncii Naţionale a Moldovei care încurajează băncile comerciale să instaleze gratis POS-terminale în unităţile de comerţ ale căror vânzări depăşesc două milioane de leiSursa
2012-06-28 17:20:57