Fotografia de portret
Portretul este unul dintre cele mai practicate genuri în fotografie. Modelele fotografului începător sunt în primul rând rudele, apoi prietenii şi pe urmă diferite tipuri întâlnite în activitatea de zi cu zi. Portretul se poate face în aer liber, în clădiri, la lumina existentă sau cu ajutorul luminii artificiale. Subiectul unui portret este figura omenească, capul sau o porţiune semnificativă a capului.La portrete dificultatea fotografierii constă în crearea unei imagini care să redea pe deplin trăsăturile individuale caracteristice ale omului fotografiat. Portretele pot fi de mai multe feluri:- portretul individual
- portretul în grup
- portretul capului
- portretul bustului
Calitatea fiecărei lucrări foto portretistice, este determinată, în mare măsură, de următorii factori:
- expresia feţei celui iluminat
- iluminarea
- corelaţia dintre cel fotografiat şi fundalul unde se face fotografierea
- calităţile obiectivului foto şi poziţia aparatului fotografic
La fotografiere şi la alegerea atitudinii persoanei respective este necesar să se întoarcă capul şi corpul acestuia astfel încât asimetria feţei să nu fie vizibilă, iar capul să se găsească într-o poziţie caracteristică persoanei fotografiate.
Trebuie să se evite surâsurile şablon, pozele nefireşti, efectele de lumină care nu au rost, metodele care dau o înfrumuseţare standard.
Trebuie să se evite poziţiile încordate teatrale, standard, care sunt forţate şi nenaturale. Înainte de fotografiere, trebuie studiată poziţia subiectului (cum îşi ţine mâinile, capul, care sunt gesturile caracteristice).
Iluminarea feţei la portretAre un rol important în crearea unui portret expresiv. Cu ajutorul luminii se pot sublinia proeminenţele feţei sau îndulci tonurile. La fotografierea portretelor se deosebesc patru feluri de lumină:
- Lumina de desenare, care este o lumină intensă, dirijată, reprezintă baza efectului de iluminare şi care evidenţiază detaliile subiectului fotografiat.
- Lumina generală de completare, este o lumină difuză care asigură redarea detaliilor aflate în umbră.
- Lumina de modelare, se foloseşte la redarea riguroasă a diferitelor elemente ale subiectului fotografiat.
- Lumina “contrajure” (dirijată spre obiectiv), se poziţionează în spatele subiectului fotografiat şi este menită să delimiteze principalele contururi ale subiectului fotografiat.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dcimbirviorel.wordpress.com%26blog%3D35838364%26post%3D208%26subd%3Dcimbirviorel%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-06-28 17:05:40