TABĂRA DE LECTURĂ O NOUĂ FORMĂ DE PROMOVARE A BIBLIOTECII
Lilia STAVCIUC, bibliotecar, Filiala “Alba Iulia”
![](http://2.bp.blogspot.com/-TeusyegDLhU/T-r6phw5VfI/AAAAAAAACBs/runw7FDy4zY/s320/DSCF3649.jpg)
![](http://4.bp.blogspot.com/-E4ezMqB9nEE/T-r6l5Qr8GI/AAAAAAAACBg/gMnj0THEIu4/s320/DSCF3579.jpg)
![](http://3.bp.blogspot.com/-6QR4t1w6d8I/T-r6oMA00lI/AAAAAAAACBo/XfyJaKwLqjg/s320/DSCF3617.jpg)
La tabără bibliotecii eu mi-am făcut mulţi prieteni noi, dar am şi discutat cu scriitorii, autori de cărţi. Zilnic organizăm dezbateri în baza diferitor cărţi citite, spectacole cu păpuşi, ore de lectură, mergem în excursii la ,,Dendrarium’’, pe Aleea Clasicilor, în bibliotecile mari din oraş. Am învăţat cum poţi fi bibliotecar, şi acum fac şi voluntariat în bibliotecă. Mă bucur că am avut posibilitatea să cunosc şi o altă activitate a bibliotecarilor în această tabără. Nina Moraru, 13 ani
Aici îmi place foarte mult. Sunt de câteva zile, dar deja m-am ataşat de bibliotecă şi de noiii prieteni pe care am reuşit să mi-i fac. Copiii sunt foarte prietenoşi, amabili şi talentaţi. Sunt fericită că la toţi le place să citească, căci eu iubesc cărţile. Mă întreb de ce unor copii nu le place să citească? Aici este foarte interesant, mai ales că se organizează nişte concursuri fantastice cum ar fi ,,Miss Tabără’’, “Ghici eroul din povestea mea”, jucăm spectacole cu păpuşi, cu măşti după scenariile culese din cărţi. E interesant când vin la noi copii de la taberele liceelor vecine, dar şi când noi plecam la ei ca voluntari să le citim sau să le prezentăm cărţi noi. Doamnele şi domnişoarele bibliotecare sunt foarte drăguţe, bune şi grijulii, se joacă cu noi, citim împreună. Eu sper să pot veni aici şi la anul viitor şi aşi recomanda la toţi copiii să vină la Biblioteca “Alba Iulia” şi să citească cărţi de folos! Mihaila Catalina, 9 ani
În fiecare zi comorile noastre, doamnele Lilia, Eugenia şi Elena ne învaţă multe lucruri frumoase. De dimineaţă facem obligator ora de lectură. Apoi Ieşim afară şi ne jucăm. Intrăm din nou în biblioteca şi scriem impresii despre cărţi, excursii, întâlniri cu scriitori şi altele. La masă plecăm acasă, iar când ne întoarcem mergem în excursii, organizăm concursuri interesante despre eroii cărţilor citite aici. Mie îmi place mult la această tabără. Blănaru Victoria, 10 ani
La tabăra bibliotecii “Alba Iulia” noi citim şi ne distrăm de miunune. Îmi plac mult concursurile “Miss Tabara”, “Miss Ecologie”, “Miss Anime” şi altele. Noi, copiii, alcătuim şi diverse concursuri de ghicitori, desene, recunoaştem eroii unor poveşti pe care le-am citit la tabără. Excursiile, pentru mine, sunt foarte interesante. Îmi place mult tabăra, deoarece aici îmi fac prieteni noi, cunosc şi văd diverşi scriitori şi nu pierd toată ziua la calculator sau la telivizor. Îmi place foarte mult şi biblioteca, pentru că este aproape de casa mea şi o vizitez tot anul foarte des.. Gorobivschi Cristina, 9 ani
În cadrul Taberei de Lectură şi Agrement de la Biblioeca ,,Alba Iulia’’ noi citim, desenăm, povestim, ne întîlnim şi discutăm cu scriitori, ne şi jucăm, mergem în vizită la alte biblioteci. Aproape în fiecare zi organizăm spectacole cu păpuşi. Noi ne aflăm aici de la ora 10.00 dimineaţa pîna la ora 17.00 seara. Uneori ne mai reţinem pentru că trece timpul prea repede şi nu reuşim să finisăm activităţile, sau alteori vrem să ne mai jucăm în curte. De la ora 10 pîna la ora 11 zilnic organizăm o oră de lectură. Eu vin la tabara deoarece îmi place să aflu ceva nou, iar aici am această posibilitate, mai ales că avem şi întîlniri cu scriitori, pe care îi cunoaştem şi cu care putem discuta doar în bibliotecă. Vin la tabără mai mulţi ani consecutiv şi mi-am făcut mulţi prieteni buni. Fistic Cristofor, 13 ani
Sursa
2012-06-28 00:18:00