Poţi reuşi… orice ar fi!
“Pentru a creşte, trebuie să năpârlim.”
“Una din cele mai frecvente greşeli pe care le fac oamenii este să uite să treacă de la gânduri şi dorinţe la fapte. Ei cred că dacă te gândeşti foarte mult la ceva sau vorbeşti foarte mult despre ceva, acel ceva se va întâmpla. Din păcate, nu este suficient. Dorinţa, gândul şi acţiunea doar împreună duc la izbândă.”
“… pentru a începe o viaţă nouă, trebuie să fim în stare să ne detaşăm de cea veche”.
“Scapă de bagajul de victimă.”
“Oamenii îi pot iubi pe cei din jur în aceiaşi măsură în care se pot iubi pe ei înşişi. Ei te pot ierta şi accepta doar în măsura în care se pot ierta şi accepta pe ei înşişi. Nu-ţi pot dărui mai mult decât sunt realmente capabili să dăruiască.”
“”Acţiunea este antidotul disperării”, la care eu aş adăuga “şi reţeta succesului”. Dacă vrei să avansezi în viaţă, trebuie să acţionezi.”
“Crezi în tine. Eşti bun cu tine. Găseşti în tine sprijin şi ajutor în îndeplinirea ţelurilor pe care le ai. O calitate de a avea încredere în sine bine dezvoltată te ajută să avansezi atunci când întâmpini obstacole sau provocări. Atunci câd îţi lipseşte încrederea în sine este aproape imposibil să reuşeşt sau să fii fericit.”
“Ţine minte: dezertorii nu înving niciodată, iar învingătorii nu dezertează niciodată.”
“Există oameni în viaţa noastră care pot vedea şi care ne pot indica tot ceea ce noi nu suntem dispuşi să vedem şi care, odată ce acceptăm acest lucru, ne sprijină şi ne încurajează. Asta ne permite să vedem adevărul şi să facem paşii necesari pentru a înfrunta viitorul cu responsabilitate şi fără teamă.”
Sursa
2011-07-13 11:30:07