…redescoperind Berlinul (Days IV-VIII)

Dear readers,

Am ajuns in Chisinau!! Inca nu sunt pe deplin constienta, poate pentru ca ma simt obosita de pe drum, poate pentru ca am avut o zi plina, poate pentru ca nu realizez ca sunt acasa in sfirsit. De aia nu am postat, pentru ca am fost ocupata cu 1.vizitarea Berlinului, 2.facutul bagajului, 3.petrecutul timpului cu prietena mea. Asa ca va fac un mic rezumat al ultimelor mele zile in Berlin.

Day IV.Ziua a patra a fost una animalica, daca o putem numi asa. Am petrecut-o toata la Zoo si Acvariu. A fost extrem de amuzant. Am filmat cu camera, scene cum salutam pinguinii, sau cum eu cuprindeam un ied si il prindeam de abdomen, scene cum ne strimbam si faceam fete caraghioase. Comparam animalele cu diversi prieteni de-a nostri. Extrem de obosite si infometate, am mincat multe sushi si ne-am dus acasa.

Day V.Am fost la faimosul Brandenburger Tor si am vazut Reichstagul, dar nu am putut intra pentru ca trebuia rezervare. Okey, shitty start. Ne-a calmat privelistea unor barbati sexy deghizati ca soldati care defilau pe acolo. Dupa care am mers pe cea mai scumpa si high-end strada de shopping a Berlinului, am mai cumparat cadouri, am admirat scumpetile, am ajuns la cladirea operei, am fost si am mincat si ne-am intors la Checkpoint Charlie (centrul turistic).

Day VI. & VII.Prima e ziua oficiala de shopping. Ne-am cheltuit toti banii, am luat toate cadourile, am probat, ne-am ris si a fost amuzant. Am baut bere germana si am mincat CurryWurst. In a doua, practic falite, am vizitat Castelul Charlottenburg, am facut poze frumoase, am admirat gradinile, am hranit zeci de rate, giste si lebede. Am mincat iar sushi.

Day VIII. 

Ultima zi petrecuta in Berlin. Nu realizam pe atunci asta. Dimineata am facut bagajele, dupa care am iesit la un picnic. Cind seara ne-am pornit de-acasa mi s-a facut un nod in git pentru ca stiam ca o sa-mi lipseasca, desi am dus permanent dorul casei. Si intr-adevar o sa-mi aduc mereu aminte cu drag acest jumate de an. M-am schimbat extrem de mult, m-am maturizat, am realizat atitea chestii. Ma bucur enorm sa fiu acasa, dar nu regret absolut deloc toata calatoria mea.

Gata, asta e ultimul post din seria “n-am timp si doar documentez viata mea”, vreau sa scriu proza iar, sper sa-mi fac timpul necesar sa postez mai regulat, tre’ sa postez si favorites-urile. Don’t leave me, o sa fiu mai consistenta pe viitor. =)

Lots of Love, Lily



Sursa
2011-07-13 01:36:18



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:08:00CULTURA, DAR ȘI LIPSA EI —» Leo Butnaru
17:14:00Cum Centrul pentru persoanele fără adăpost din Chișinău devine un model de eficiență energetică ✨ —» Sandu GRECU
08:43:48CMB Rose Tasting: 27-29 martie, Italia —» Fine Wine
05:44:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
05:52:30DIN ITERSECȚII —» Leo Butnaru
20:35:00Parlamentul a votat modernizarea Serviciului de Protecție și Pază de Stat pentru alinierea la standardele europene de securitate ⚔️ —» Sandu GRECU
14:33:09Campania Wikipedia #Maraton2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:42:37Radu Hossu: ruși încercuiți în Ucraina | Update Ucraina și Iran —» Curaj.TV | Media alternativă
07:27:56DIN IMAGINAȚIA COPILULUI —» Leo Butnaru
06:46:27LA PURTĂTOR —» Leo Butnaru
15:08:49RESENTIMENTE ȘI ILUZIA EGALIZĂR —» Leo Butnaru
07:11:38Castel Mimi lansează noutățile din roada 2025 —» Fine Wine
04:56:35DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru
14:58:00Igor Picușciac: I-am dat cu sticla în cap lui Tâmbur... 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
14:42:00Lilian Carp denunță manipulările și mesajele contradictorii ale primarului Ion Ceban privind criza ecologică de pe râul Nistru —» Sandu GRECU
18:32:00Loteria Națională a Moldovei lansează newsletter-ul oficial 🗞️ —» Sandu GRECU
17:59:00Producătorii de vinuri de autor din Republica Moldova participă la RO-Wine 2026, la Cluj-Napoca 🥂 —» Sandu GRECU
15:19:35Ghici cine a primit despăgubiri pentru robie? —» Curaj.TV | Media alternativă
12:07:51„Smoothie” din tescovină: Purcari duce Moldova în liga europeană a cercetării —» Fine Wine
10:54:16Odeon —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:17:14DESPRE JURNALUL UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
11:04:23Inițiativa „Feteasca Generation”, lansată la Prowein —» Fine Wine
08:55:26Reînvie o legendă? Amaro de la Valea Perjei —» Fine Wine
05:36:22ECART ȘI APROPIERE —» Leo Butnaru
14:40:00Loteria Națională a Moldovei lansează instrumente de accesibilitate digitală pe platforma lnm.md —» Sandu GRECU