Evolio Neura – o tableta romaneasca de top.

Românii

Compania românească Televoice a lansat o talbetă ce integrează o serie de caracteristici de top. Cu un ecran de 9,7 inci, multitouch, aproximativ ca cel de la iPad, Neura vine ca o platformă 100% deschisă, ce poate rula orice aplicație Android, în limba română.

 

CEO al companiei Televoice, Liviu Nistoran, a declarat că tableta produsă de ei este un iPad killer, întrucât oferă mai mult, la dimensiuni comparabile și la preț corect. “Iată că și românii pot lansa pe piață produs de înaltă tehnologie, cu performanțe excepționale”, a mai spus acesta.

Tableta are disponibile port USB, LAN, HDMI și microSD. Conectivitate wireless: Wi-Fi, Bluetooth și nu în ultimul rând un modem 3G integrat.

La fel, a fost creată și o listă, ce conține enumerate toate avantajele tabletei Neura față de iPad2:
- Neura vizualizează orice site bazat pe platforma flash;
- Memoria internă poate fi mărită;
- Neura citește orice card microSD prin slotul integrat;
- Neura mai are disponibilă și conectivitate USB 2.0, astfel poate fi conectat orice dispozitiv USB;
- Poate rula filme Full HD 1080p;

Tableta este de dimensiunile 25x19x1,4 cm, cântărește 780 de grame pentru versiunea 3G și respectiv 760 grame pentru cea Wi-Fi.

Menționăm că Evolio a lansat primul model de NetBook în noiembrie 2009. În prezent compania este un mare producător de tehnologii avansate din România.

Sursa: UNIMEDIA cu referire la PCNews


Sursa
2011-07-12 13:03:01



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

07:36:58Recomandarea săptămânii: Radacini Fiori Rara Neagră —» Fine Wine
19:51:08Verdict: despre abuzurile unui primar —» Curaj.TV | Media alternativă
19:40:22Anatol Matasaru a fost reținut în timp ce investiga averea unei judecătoare —» Curaj.TV | Media alternativă
19:38:30Pogromul de la Chișinău în timpul țarismului —» Curaj.TV | Media alternativă
08:40:00Ziua Internațională a Poeziei ,,Poezia – punte pentru pace și solidaritate” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
04:02:39Semnificatia fiecarei zile din Saptamana Patimilor —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
23:31:48Și nimica mișcă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:08:00LACONIC —» Leo Butnaru
18:05:00Elevii din Baimaclia au transformat eficiența energetică într-o mișcare comunitară 🌞 —» Sandu GRECU
05:38:00PRINTRE ROMÂNII DIN SERBIA —» Leo Butnaru
12:58:01Peste 14,6 milioane MDL pentru promovarea exporturilor: 16 asociații selectate în cadrul „BRIDGE Export” —» Sandu GRECU
12:52:00Republica Moldova un hub emergent pentru dezvoltarea de jocuri video - Istoria Paparuda Studio 🦹‍♂️ —» Sandu GRECU
04:38:00DESPRE JURNAL —» Leo Butnaru
16:09:10Atenţie la angajare peste hotare —» Curaj.TV | Media alternativă
13:33:00Renato Usatîi. Karaoke cu Plahotniuc, plăcinte de la Filat, primii bani la Moscova și dictatura 💥🔥💲 —» Sandu GRECU
07:09:00Cum monitorizarea inteligentă a energiei transformă viața comunității din Micleușeni 🌞 —» Sandu GRECU
03:34:01RACURSIU —» Leo Butnaru
16:52:00MNLR (CHIȘINĂU), EXPOZIȚIE TEMATICĂ —» Leo Butnaru
13:02:39Prima femeie zboară spre Lună —» Curaj.TV | Media alternativă
06:10:00POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
13:52:24Inovație prin creativitate la bibliotecă. Cercetare biblioteconomică —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
19:10:00Cum au devenit gospodăriile din Fălești protagoniste ale tranziției verzi ☘️ —» Sandu GRECU
15:52:00din yes-euri —» Leo Butnaru
14:18:00Urgent! Modalitatea de finanțare a sportului trebuie revizuită! —» Sandu GRECU
13:53:47Cel de-al cinci-lea congres al compozitorilor din Moldova —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"