Stefan Stoica si Milsami Orhei


„Mourinho", în prezent antrenor principal la Milsami Orhei, în Republica Moldova, consideră că actualul patron al Ştiinţei a „păcătuit" când s-a debarasat de aliaţi, dorind să controleze sută la sută UniversitateaFane Stoica a fost încoronat de suporterii moldoveni

Fost antrenor la Universitatea Craiova, Ştefan Stoica s-a calificat în Europa League cu echipa de peste Prut, dar recunoaşte că îi este gândul tot la Ştiinţa.- Fane, cum e viaţa în Moldova?- Aşa cum am declarat şi pentru presa de aici, în Basarabia sunt ca la mine acasă. Cu fotbalul a fost bine sezonul acesta, ne-am calificat în Europa League, după ce patru echipe, incluzând-o şi pe a mea, s-au aflat în luptă pentru locul trei, după echipe precum Dacia Chişinău sau Sheriff Tiraspol. Pe 20 iunie, aşteptăm tragerea la sorţi, iar pe 30 iunie jucăm în primul tur. Mi s-a îndeplinit un vis, pentru că de mult timp doream să merg şi eu la război în Europa, un tur, două, trei, câte voi putea. A fost să fie cu Milsami Orhei. Să nu crezi însă că a fost uşor, pentru că şi în Moldova fotbalul s-a ridicat. Sunt echipe cu tradiţie, au început să intre şi aici jucători străini, iar infrastructura este bunicică.- Care e povestea acestei echipe?- Milsami este fosta Viitorul Orhei, care de anul trecut are un nou patron. Un evreu de 23 de ani, care a reuşit să pună pe picioare o echipă competitivă într-un orăşel cu puternice legături româneşti. Oamenii de aici sunt un fel de haiducii Moldovei. Se aseamănă mult cu oltenii, sunt mai drăcoşi. Ruşii nu pot să trăiască aici. Echipa este cazată şi se pregăteşte la Chişinău, un oraş care m-a surprins plăcut. Cu patronul meu am vobit de două ori într-un an, dar banii sunt plătiţi la zi, nu sunt probleme. Nu sunt salarii foarte mari, dar cele care sunt se justifică, nu ca în România. La Craiova, ajunsese un jucător să aibă 40.000 de dolari pe lună. Enorm de mult...- Cum sunt suporterii?- Ne avem ca fraţii. Nu avem gard la stadion. După meciuri rămânem să batem palma, facem poze, stăm de vorbă. Nu există înjurături, scandaluri. Se mai ciondănesc ei cu suporterii echipelor adverse, când merg în deplasare, dar aşa se mai întâmplă la fotbal... La finalul campionatului au sărbătorit în oraş, mi-au făcut postere, mi-au pus coroană, au scris „Stoica cel Mare".
„La Craiova aş veni
şi de la Barcelona"

- Ai în lot şi câţiva români...- Da. Valerian Gârlă, care a jucat la Universitatea Craiova, Claudiu Ionescu de la Timişoara, Marius Roman (Gaz Metan CFR Craiova - n.r.). Este şi fiul meu, Alexandru, l-am băgat la câteva meciuri, iar acum vrem să-l luăm şi pe Drida, cel care a fost la UTA la un moment dat. Mai sunt doi băieţi, mai puţin cunoscuţi în România, Mendizov, braşovean la origini, şi Grigoruţ, de la Deva. Lângă mine este şi preparatorul fizic Adrian Cosman, tot craiovean de-al nostru, iar treaba merge bine până acum.- Spune-mi de Gârlă. Cum joacă?- Foate bine. Sunt mulţumit. De fapt, şi la Craiova a jucat foarte bine, numai că nu aveau unii ochi pentru el. De altfel, asta a fost problema pentru mai mulţi jucători care evoluau la Ştiinţa în perioada aceea, când antrenam eu. Dacă lăsam copiii ăia să joace împreună, acum vorbeam probabil de altceva, nu de retrogradări, dezafilieri sau ce mai aflu eu de prin ziare.- Eşti la curent cu ce se întâmplă la Craiova?- Nu ştiu foarte bine. Urmăresc pe internet ştirile, la televizor şi nu pot să spun decât că e mare păcat. Păcat de Craiova, păcat şi de Mititelu, spun eu, pentru că ştiu un lucru: a băgat în fotbal banii lui de acasă. În nebunia lui de a merge sus a făcut greşeli care l-au costat.- Care ar fi acelea?- Probleme financiare au fost şi sunt în toată lumea. Greşeala cea mare a lui Mititelu a fost că a vrut să rămână singur. Şi noi, oamenii simpli, avem nevoie de prieteni, de ajutor, atunci când ni se înţepeneşte căruţa, dar o echipă de fotbal?- Ai mai fi tentat să revii alături de Adrian Mititelu la Ştiinţa?- Universitatea e familia mea, iar la Craiova aş veni şi de la Barcelona. Nu o să mă supăr niciodată pe Craiova, nu pot fi orgolios contra familiei mele. Să strige Craiova numele meu! Numai că la ora asta avem drumuri diferite, iar eu îmi văd de treaba mea, pregătesc primul meci al echipei Milsami Orhei în Europa League.


Sursa
2011-07-11 01:39:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU