La o grădiniță din Suedia, copiilor li se vorbește despre girafe-gay și despre egalitatea între fetițe și băieței

O grădiniță unde albul este negru și negrul a devenit alb, iar copiii deprind aceste lucruri de la 1 la 6 ani. Administrația grădiniței a decis să „anuleze” termenul „han” – (băiat în suedeză) și „hon” (fată în suedeză), acum toți copiii sunt „hen”. Deși acest termen nu este întâlnit în vreun dicționar suedez, el a devenit un jargon în comunitatea LGBT (lesbiene, gay, bisexuali, transexuali).

Pentru ca copiii „să nu facă stereotipuri bazate pe gen”, ei se joacă împreună și sunt îndemnați să se numească „prieteni”. „Prietenii” împărtășesc împreună atât jucăriile ce țin de bucătărie, cât și cele ce țin de contrucție. Pe lângă toate, copiii au la dispoziție și cărți, unde majoritatea personajelor sunt fie singure, fie formează cupluri de același gen. Bunăoară, un cuplu de girafe de același sex este tare necăjit că nu poate avea copii, până au găsit un ou de crocodil, pe care l-au înfiat.

Directorul instituției, Dna Rayalin, afirmă că scopul ei este de a forma în grădiniță un anturaj favorabil pentru homosexuali și lesbiene, de aceea toate activitățile sunt destinate pentru a învăța copiii să nu facă diferență bazată pe gen. Mai mult decât atât, directorul afirmă că acționează pe baza unui program, conform căruia, în grădinițe este binevenită angajarea pedagogilor homosexuali.

Unii din părinți își arată nemulțumirea, considerând că s-a mers prea departe. Totuși, grădinița se bucură de un număr crescând de copiii care se înscriu, pe când doar o singură familie și-au luat copilul de acolo.

Predicatorul creștin și autorul proiectului „Anti -porno”, Armen Ghahramanyan, este indignat de ceea ce se întâmplă: „Sunt șocat. Aceasta este o intervenție a unei structuri guvernamentale în valorile morale ale familiei. Este o încălare a drepturilor familiei, dar, când încerci să spui despre asta, ești numit homofob. O asemenea propagandă trebuie oprită – aceasta este o cale spre autodistrugere.”

Timp de mai multe decenii Suedia promovează și răspândește egalitatea între genuri, dar nu a trecut mult timp de când „familiilor” de același sex li s-a permis să adopte copii spre educație. Statul alocă bani pentru cercetarea problemei identificării genului.

Cu referire la: Novosti Hristianskovo Mira


Sursa
2011-06-29 11:22:43



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

17:12:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:02:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:57:42Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:29:01Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:12:00Pământ —» Andrei LANGA. Blogul personal
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
03:46:13Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
01:54:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
01:46:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:52:02Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
04:37:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
00:53:00do you remember being scared? —» turn up the silence
21:41:43Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:14:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:30:40Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:33:16Interpretări Teatrale ale lui Eminescu: Luceafărul —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
01:04:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:45:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:36:52Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:23:03Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:41:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:55:52„Nu dai interviul, m-ai înțeles?”, Ioniţă la Chicu —» Curaj.TV | Media alternativă
09:17:36Ni mai profanaţi simbolurile de stat! —» Curaj.TV | Media alternativă
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
00:14:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки