[LIBIA] Cum a început războiul libian
Nu voi intra în detalii cronologice, mai importantă e ideea de bază.
În Consiliul de Securitate ONU s-a adoptat rezoluția 1973 pentru crearea unei zone fără zboruri. Gaddafi, pentru a evita războiul, a ordonat sigilarea tuturor avioanelor de luptă în hangare, și a chemat observatori de la ONU ca să constate acest fapt.
În două ore aviația „civilizaților” a bombardat toate hangarele. Mai târziu, Moammar a zis: eu am chemat observatori dar voi ați trimis bombe.
Dar mai devreme SUA a promis să nu atace și să nu impună embargouri Libiei, dacă ea își distruge programul nuclear. Gaddafi îi crezuse. E o lecție pentru Iran.
Dar mai devreme Italia a promis că nu va ataca niciodată Libia. Gaddafi îl crezuse și pe playboy-ul Berlusconi. Gaddafi în genere, judecă după valorile sale, dar uită că are de-a face cu niște răhăței fără principii și valori.

Sursa
2011-06-28 22:30:06