FC Costuleni prestează tot mai prost, 5 goluri încasate de la Iskra-Stal

Costuleni - Iskra, scor 0-5. Luni, 20 iunie 2011, stadionul Ghidighici

Seria meciurilor amicale continuă! Astăzi s-au întâlnit deținătoarea Cupei Moldovei, Iskra-Stal Râbnița cu ocupanta locului 10 în Divizia Națională, FC Costuleni. Un meci dinamic, cu multe ocazii, dar care a fost în totalitate de partea râbnițenilor.

Unghenenii au încasat 5
În cantonamentul din această iarnă echipa Costuleni a dus-o cel mai bine. Nu a pierdut niciodată în amicalele disputate, iar când a venit jocul în campionat s-a dus perioada de glorie. Pentru Costuleni perioada de pregătire din vară începe strâmb de tot. În partida de astăzi s-au testat aproape 10 jucători și nu știu dacă vreo unul din ei va îmbrăca în continuare “tricourile de lei”.

Iskra-Stal a băgat două în prima repriză, iar în mitanul secund Costuleni nu a fost în stare nici măcar să-și apere porțile, așa că a mai primit trei. Jucătorii de la Costuleni au greșit foarte mult, atât în apărare, cât și în atac. Nu au fost apți să scoată niște mingi esențiale din propriul careu și nici să paseze decisiv în jumătatea adversă. Rezultatul a fost pe măsură.

Livșîț pleacă!
Portarul de la Costuleni, Vladimir Livșîț, ocupant al poziției secunde la “Bătălia portarilor” dar și convocat recent pentru prima dată la selecționată cel mai probabil va părăsi gruparea ungheneană în curând. Dar nu e de plâns, azi am alți văzut portari buni care ar putea prelua ștafeta.

Antrenorul Iskrăi, extrem de autoritar
Există două tipuri mai evidențiate de antrenori. Ca Sergiu Botnăraș – care stă liniștit pe bancă, aproape să adoarmă. Și ca Valeriu Cealîi, ucraineanul care bagă în sperieți și muștele ce zboară deasupra. Când e pe bancă se transformă într-un poruncitor, ce impune autoritate și care condamnă absolut orice jucător. Cu toate acestea a menținut pe poziții Iskra-Stal și a obținut și un trofeu foarte important, Cupa Moldovei. Mai mult, Cealîi va rămâne la Iskra-Stal.

Iskra-Stal se pregătește de preliminariile Ligii Europa unde în primul meci va întâlni câștigătoarea meciului Varazdin – Lusitans. Oricare ar fi adversarul, dacă vor presta un joc similar cu cel de astăzi atunci nu vor întâlni probleme. Dacă la Iskra totul pare a fi strună, la Costuleni e dezastru! În componența care este în acest moment, în ediția următoare clubul retrogradează fără dubii. Sunt necesare schimbări, mari schimbări.

În ambele echipe au fost testați mai mulți jucători

 

Partida nu s-a soldat cu accidentări grave

Când mingea iese în afara terenului

La meci au fost prezenți aproximativ 20 de spectatori

Valeriu Cealîi, unul dintre cei mai autoritari tehnicieni din campionatul intern

Campania de caritate “Dăruiește un zâmbet”

Parcă e într-o țară exotică :)

Șoimuuuuuuuuuuuuu'

Marcel Reșitca (stânga), antrenor și jucător FC Costuleni

Cu acest lot, FC Costuleni nu ajunge departe

Mihai Burciu (JurnalSportiv.md) și Dorina Bagrinovski, Miss Divizia Națională

Iskra-Stal Râbnița, dezbrăcată

Intrări dureroase!

Iskra a avut numeroase ocazii la poarta adversă

Jucătorii ungheneni au greșit mult în apărare

Exerciții la marginea terenului

Botnăraș a testat 4 portari în acest meci

Oaspeți nepoftiți


Sursa
2011-06-21 02:15:26



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:37:05RELAȚIA TA CU ALTER EGO —» Leo Butnaru
05:36:33RECITIND, REGÂNDIND ECLEZIASTUL —» Leo Butnaru
13:24:12Pocăința lui Ion Șoltoianu. O viață ca un scenariu de film. Despre pușcărie, politică și sport. Atenție, Rizea! 💥🔥🔝 —» Sandu GRECU
10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
10:24:00Modelul de succes al companiei „Garma Grup” inspiră viitoarea generație de AgriCOOLtori ☘️ —» Sandu GRECU
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă