Apple vrea sa dezactiveze camera iPhone-ului in timpul concertelor

Un nou patent pentru care Apple asteapta aprobare ar putea limita abilitatile iPhone-ului in timpul concertelor live.
Compania planuieste sa construiasca un sistem cu senzori infrarosu, care cel mai probabil va fi pozitionat pe scena si care va detecteze incercarile user-ilor de a filma un eveniment live, relateaza forumul Apple Insider.
Potrivit cererii de patentare, in clipa in care un iPhone este tinut in sus si folosit pentru a filma un concert live, acesti senzori cu infrarosu contacteaza iPhone-ul si dezactiveaza automat functiile camerei. Utilizatorul va putea sa trimita in continuare mesaje si sa efectueze apeluri.

Noua tehnologia pare a fi o incercare de a proteja interesele organizatorilor de evenimente si a celor care au drepturi de transmisiune exlusive asupra evenimentului.
Aceste companii si-au aratat de nenumarate ori frustrarea in clipa in care inregistrari ale show-urilor apar pe site-uri precum YouTube, unde utilizatorii le pot urmari gratuit.
Apple a depus cererea de patentare pentru aceasta tehnologie in urma cu 18 luni, dar aceasta a devenit publica de curand.

Desi video-urile de pe site-urile de video-sharing sunt incetosate, iar internautii nu le acceseaza ca pe un substitut al concertului real, organizatorii de evenimente si companiile de inregistrari incearca sa elimine orice secventa ilegala. Tehnologia Apple le-ar putea oferi promoter-ilor un control mai strict asupra audientei si ar putea avea de asemenea un impact asupra veniturilor generate de DVD-uri ale concertelor.
Apple a depus cererea de patentare pentru aceasta tehnologie in urma cu 18 luni, dar aceasta a devenit publica de curand. Daca patentul va fi aprobat, exista riscul ca fanii iPhone sa se indrepte catre alte marci de handset-uri, care sa le permita sa inregistreze cateva amintiri ale unui concert.
Sursa:www.hit.ro

Sursa
2011-06-20 15:55:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

17:12:43Razie cu scandal filmată de Activistul buzoian —» Curaj.TV | Media alternativă
07:01:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
13:53:00Covor —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:25:10La Steaua care-a Răsărit — poezie, tradiție și lumină de Crăciun la bibliotecă —» BPR Ungheni's Blog
06:58:00DIN ISTORIA AVANGARDISMULUI EUROPEAN —» Leo Butnaru
08:42:00STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:04:34În sfârșit, știu ce vreau să mă fac când voi fi mare! —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
11:22:00argivă 2019 —» Leo Butnaru
07:47:00POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
07:13:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
07:32:00DINTR-O ANTOLOGIE RECENTĂ —» Leo Butnaru
21:49:14Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:24:04Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:21:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:06:00EXIST, DECI RĂSPUND —» Leo Butnaru
19:22:06Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:58:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:40:00LEOLOGISMELE ȘI TRADUCEREA —» Leo Butnaru
20:51:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:01:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:07:08A fost lansată noua ediție a Fine Wine Guide —» Fine Wine
09:02:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
23:25:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:03:49Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:48:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки