Proiectul “Chișinăul citește o carte” a recomandat pentru 2011 romanul “Diavolul este politic corect”
![diavolul](http://savatie.files.wordpress.com/2011/06/diavolul.jpg?w%3D80%26h%3D150)
Biblioteca Municipală “B.P. Hasdeu” desfăşoară anual programul de lectură Chişinăul citeşte o carte, scopul căruia este atragerea chişinăuienilor pentru a lectura împreună o anumită carte, selectată în colaborare cu instituţii abilitate: Uniunea Scriitorilor, editurile etc. Concomitent, selectarea se face şi după criterii de vîrstă, preocupările eventualilor cititori. Programul orientează participanţii spre valori literare autohtone, promovând lectura ca mijloc de dezvoltare culturală. Totodată, fiind un program cultural complex, în cadrul lui se organizează diverse activităţi culturale: prezentări de carte, întâlniri cu scriitorii, expuneri/dezbateri.Programul Chişinăul citeşte o carte se finalizează cu conferinţa de totalizare, unde au loc discuţii-dezbateri, schimb de opinii între autor şi publicul prezent, iar cei mai activi cititori sunt premiaţi cu diplome.Din momentul implementării programului s-au lecturat cărţi ale diverşilor autori: publicişti, prozatori, dramaturgi, poeţi, fapt care a permis publicului cititor să se încadreze în lectura colectivă, alegându-şi atât autorul, cât şi genul literar.Experienţa organizării şi desfăşurării Programului Chişinăul citeşte o carte a fost preluată de către colegii bibliotecilor din raioanele Ungheni şi Soroca.
www.savatie.wordpress.com
Sursa
2011-06-18 13:35:00