LulzSec a doborat site-ul CIA

Site-ul public al Central Intelligence Agency (CIA) a devenit inaccesibil astazi, iar grupul de hackeri Lulz Security si-a asumat responsabilitatea pentru asta.
Astfel, astazi, a aparut un tweet, semnat LulzSec: "Tango down - cia.gov - for the lulz", prin care grupul isi asuma responsabilitatea doborarii site-ului, informeaza Cnet. Intr-adevar, cea mai faimoasa agentie de spionaj din lume a ramas fara website o perioada. La circa 20 de minute dupa tweet-ul LulzSec, cia.gov a afisat un mesaj de eroare.
LulzSec
LulzSec s-a bucurat, in ultima perioada, de o mare atentie din partea canalelor media, multumita unor atacuri succesive lansate impotriva unor site-uri importante. Astfel, in ultimele doua luni, organizatia si-a asumat responsabilitatea unor atacuri impotriva unor organizatii precum Sony Pictures, Sony Music Japan si alte companii din grupul Sony. In plus, au fost atacate proprietati online ale unor companii precum Nintendo, Bethesda Software si Infragard, ultima fiind o firma care lucreaza in colaborare cu FBI.
LulzSec
Grupul a mai lansat un atac, saptamana trecuta, asupra site-ului Senatului SUA, prin care au obtinut acces la servere si fisiere, ultimele fiind publicate pe propriul site.
Ultimul atac a venit la cateva zile dupa LulzSec a lansat pe Twitter un numar de telefon si a incurajat follower-ii sa sune pentru a cere atacuri la comanda.
Desi membrii organizatiei sunt ocupati cu lucruri serioase, exista timp si pentru glume. Astfel, a fost doborat site-ul magnets.com cu explicatia: "...i-am sunat si nu au vrut sa ne spuna cum functioneaza magnetii", potrivit unui tweet.
Sursa

Sursa
2011-06-16 21:23:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:30:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
23:42:26Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:28:23Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:44:24Spumantele din Moldova care s-au impus la CMB —» Fine Wine
08:20:44Rezidențele „No Frontier” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
19:57:26Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:04:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:04:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:38:36Alegeri | Turul doi nu există —» Curaj.TV | Media alternativă
02:50:14Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:20:00Țara mea și a ta —» Doar înainte
14:58:13Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:48:00STRICUL NECESAR —» Leo Butnaru
13:31:49Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:31:49Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:30:00Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:30:00Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:38:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:52:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:16:47Nou: Castel Mimi Rara Neagră 2024 —» Fine Wine
08:00:00SĂ FIM SERIOȘI... —» Leo Butnaru
18:33:21Discuții la festivalul de film feminist —» Curaj.TV | Media alternativă
14:19:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:30:57#Alegeri2025Moldova: Am intrat în alegeri sau încă nu? —» Curaj.TV | Media alternativă
08:00:17A început un nou sezon de vinuri bune la Vinaria din Vale —» Fine Wine