Spot-ul promo reusit pe bune al echipei Zimbru inaintea meciului cu Zeta

Spot-ulSpotul facut de FC Zimbru este unul din cele mai reusite spoturi vazute de mine in ultima perioada din fotbalul autohton. La drept vorbind, la noi nici nu se fac asa multe. In mare parte spot-uri promo fac Sheriff, Dacia, Olimpia si Zimbru.  Olimpia a facut pentru meciul cu Dinamo Bucuresti un spot bunicel, pe ale lui Sheriff le vad mai rar, insa sunt reusite, iar la Dacia dau prioritate altor proiecte media.

Azi vreau sa vorbesc despre spot-ul promo facut de FC Zimbru. Unul ca la carte.

Inainte de citi articolul vizioneaza spotul. >> VIDEO: Promo Zimbru-Zeta

Analiza Spot:

1. Fonul muzical ales este unul ce iti da senzatia ca meciul ce urmeaza este unul important.

2. Sonorizarea spotului este din nou facuta bine. Dictorul are o voce placuta, iar tonalitatea impreuna cu sonorizarea da acea incarcatura emotionala de care e nevoie pentru un spot promo sport.

3. Mesajele text din nou sunt bine alese facindu-se apel la acele asteptari pe care le are un suporter fata de un meci: «Emotii – traieste fiecare clipa», «LUPTA – pina la ultimul minut», «PASIUNE – din toata inima», «RIVALITATE – fie ca cel mai bun sa cistige pe teren», «VITEZA – mai rapid ca niciodata», «SPECTACOL – atmosfera, performanata si multe goluri».

4. Imaginile video folosite sunt in mare parte bine selectate si combinate. La mesajul «Emotii – traieste fiecare clipa» sunt aratati suporterii cu horegrafia din timpul unui meci,  »LUPTA – pina la ultimul minut» secventele video ilustreaza jucatorii Zimbrului cu mesajul de multumire fata de suporteri, iar in partea de sus marcarea unui gol, »PASIUNE – din toata inima» avem mesajul de fidelitate, in timpul afisarii textului »VITEZA – mai rapid ca niciodata» avem imagini video cu citeva driblinguri superbe ale echipe Zimbru din timpul unei partide si »SPECTACOL – atmosfera, performanata si multe goluri» imagini cu inscrierea golurilor.

5. Efectele video utilizate isi indeplinesc rolul asumat de a face mai placut ochiului spot-ul in sine si de a reda ceva special.

La finalul spotului as fi preferat aceeasi tonalitate a Dictorului la invitarea asistarii la meci, anume incepind cu secunda 22′ a spotului si poate utilizarea unui shrift mai clar din mesajele text.

In concluzie un spot reusit, cu un mesaj clar si bine transmis. Nu stiu cum Dvs dar eu dupa vizionare acestui spot promo  mi-am creat o pofta fata de acest meci.

 


Sursa
2011-06-14 14:43:53



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

14:33:09Campania Wikipedia #Maraton2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:27:56DIN IMAGINAȚIA COPILULUI —» Leo Butnaru
06:46:27LA PURTĂTOR —» Leo Butnaru
15:08:49RESENTIMENTE ȘI ILUZIA EGALIZĂR —» Leo Butnaru
07:11:38Castel Mimi lansează noutățile din roada 2025 —» Fine Wine
04:56:35DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru
14:58:00Igor Picușciac: I-am dat cu sticla în cap lui Tâmbur... 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
14:42:00Lilian Carp denunță manipulările și mesajele contradictorii ale primarului Ion Ceban privind criza ecologică de pe râul Nistru —» Sandu GRECU
18:32:00Loteria Națională a Moldovei lansează newsletter-ul oficial 🗞️ —» Sandu GRECU
17:59:00Producătorii de vinuri de autor din Republica Moldova participă la RO-Wine 2026, la Cluj-Napoca 🥂 —» Sandu GRECU
15:19:35Ghici cine a primit despăgubiri pentru robie? —» Curaj.TV | Media alternativă
12:07:51„Smoothie” din tescovină: Purcari duce Moldova în liga europeană a cercetării —» Fine Wine
10:54:16Odeon —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:17:14DESPRE JURNALUL UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
11:04:23Inițiativa „Feteasca Generation”, lansată la Prowein —» Fine Wine
08:55:26Reînvie o legendă? Amaro de la Valea Perjei —» Fine Wine
05:36:22ECART ȘI APROPIERE —» Leo Butnaru
14:40:00Loteria Națională a Moldovei lansează instrumente de accesibilitate digitală pe platforma lnm.md —» Sandu GRECU
10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:30:477 din 7: vinurile Castel Mimi au punctat 100% la Mundus Vini —» Fine Wine
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
07:07:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:13:00DESTINUL CĂRȚILOR —» Leo Butnaru
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru