Telefoanele mobile chiar pot prăbuşi avioane

Un raport al International Air Transport Association confirmă cu date reale temerile multora dintre operatorii liniilor aeriene, care îşi îndeamnă călătorii să închidă telefoanele mobile şi orice alte echipamente electronice care ar putea interfera cu sistemele responsabile de buna funcţionare a avionului.

Nu mai puţin de 75 incidente care au avut loc la bordul avioanelor de linie au fost clasificate ca având drept cauză directă interferenţele provenite de la telefoane mobile sau alte dispozitive electronice. Dintre incidentele produse între anii 2003 – 2009, cel puţin 26 au afectat buna funcţionare a echipamentelor responsabile de controlul suprafeţelor de zbor, prezentând un pericol iminent pentru siguranţa zborului.

Totuşi, multe din dovezile prezentate în raport sunt mai degrabă relatări ale piloţilor şi nu au o bază ştiinţifică prin care să poată fi stabilită în mod concret cauza producerii incidentelor:

“La altitudinea de aproximativ 1400 metri pilotul automat s-a decuplat singur, urmat de aprinderea indicatorilor de avertizare. Însoţitorii de zbor au fost îndrumaţi să verifice dacă există pasageri care utilizează echipamente electronice. Aceştia au raportat patru pasageri care operează dispozitive electronice (un telefon şi trei iPod-uri).

În fiecare din cazurile citate a fost indicat că oprirea tuturor dispozitivelor electronice la insistenţele însoţitorilor de zbor a dus la reluarea bunei funcţionări a echipamentelor de zbor afectate.

Dave Carson, reprezentant al companiei  Boeing, a afirmat pentru ABC News că simpla activare a unui telefon mobil într-un moment critic al zborului, cum sunt manevrele de aterizare/decolare, poate crea haos printre echipamentele electronice din cabina piloţilor. Unii dintre senzorii electronici folosiţi pentru monitorizarea diverselor subansamble sunt montaţi chiar în pereţii cabinelor care adăpostesc pasagerii, putând exista situaţii în care aceştia se află la doar centimetrii de antena unui telefon mobil. În timp ce avioanele de generaţie mai nouă sunt în general suficient de bine ecranate pentru a preveni apariţia interferenţelor, avioanele vechi sunt mult mai vulnerabile.

Carson a demonstrat apoi într-o cameră de test Boeing, modul în care semnalele provenite de la dispozitive BlackBerry, iPhone şi iPad, ar putea crea afecta echipamentele electronice ale avioanelor.

Din păcate mulţi dintre pasageri aleg să ignore cu bună ştiinţă recomandările personalului de zbor, crezând că astfel de incidentele cauzate de interferenţe cu echipamente electronice sunt simple mituri, sau o dovadă exagerată de atitudine preventivă din partea companiilor aeriene.


Sursa
2011-06-10 16:52:40



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:36:33RECITIND, REGÂNDIND ECLEZIASTUL —» Leo Butnaru
13:24:12Pocăința lui Ion Șoltoianu. O viață ca un scenariu de film. Despre pușcărie, politică și sport. Atenție, Rizea! 💥🔥🔝 —» Sandu GRECU
10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
10:24:00Modelul de succes al companiei „Garma Grup” inspiră viitoarea generație de AgriCOOLtori ☘️ —» Sandu GRECU
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence