Un "te iubesc frenetic" sau “zayka spune-mi unde esti”


In ultimul timp incerc sa ma abtin de la comentarii vis-a-vis de unele persoane,dar astazi am decis sa trec dincolo de linia pacifista si sa va povestesc ceva..Se intimpla ca eu uneori cind fac calatorii indepartate intilnesc oameni cu adevarat “interesanti”,ca altfel nu pot sa le zic.Intr-o calatorie de-a mea ,recenta… obosita si ticsita linga niste “Feti –frumosi”,care se vede ca muncisera de zor si se simteau parte din trecutul glorios al patriei noastre,sau cel putin asta presupun eu,cert este ca tipii considerau un must-have sa nu porti deodorant.. dar asta e a 2-a poveste despre cum trebuie educate speciile rare ale Terrei….
In fata mea,o dom’soara,aratoasa,deloc intimidata de caldura si multimea de oameni care asteapta sa ajunga mai repede la destinatie (am spus eu ca soferii moldoveni sunt cei mai atenti .. eu am intilnit unul care face 4 ore de la Balti la Chisinau) ,dupa ce s-a plictisit de muzica ce rasuna din gadget-ul ei de parca eu toata viata as fi fost fan “Marinel Copil-Minune”,incepe sa ticaie cu unghiile grandioase ( asta explica lungimea lor,cred ca aveam cel putin 5 cm) numarul unui oarecare “Zayka” (vezi explicatie jos) si isi deschide boticul deranjata de sforaitul vecinului ei.Conversatia lor a fost scurta (la minte)  da luuunga in minute…-“Alio”(la noi e mai in tred sa spui asa decit un simplu Alo”).. ce faci?unde esti?….se vede ca tipul nu vroia sa-I dea explicatii si evita intrebarea (unde esti)..-Zayka ,hai nu glumi asa cu mine ,spune-mi unde esti..… eu nu vreau sa-mi imaginez unde si ce i-a raspuns baiatul..-Zayka tu vrei ca eu sa ma supar pe tine? hai spune (si ilustreaza un zimbet care ar fi prevestit un raspuns pozitiv pt ea)Nu vreau sa mai scriu de 100 de ori “Zayka unde esti” sau sa-i descriu starea de “depresie inflamabila" mai bine explic de ce am scris asta…Fata de fapt era destul de desteapta,dar tot e mai “trendy” cind faci figuri frumoase in public (la ce public avea,o inteleg ).Mai apoi a discutat cu cineva din parintii ei (la fel de zgomotos) dar ,surpriza!fata stie sa spuna “Alo” si stie sa aleaga tonalitatea atunci cind vine vorba de discoteca )))Dar noua mai mult ne place cind atragem privirile si cind ne conformam mediului… ne place sa glumim si sa ridem zgomotos chiar daca gluma a fost destul de cretina.. dar trebuie cumva sa sustinem persoana care ne sta in fata.
*Zayka-termen care in romana ar suna cam asa: “iepuras”..da cum barbatii nostri sunt prea barbati ca sa fie “iepuri” la noi li se spun “Zayka” *Alio-termen care la oamenii ce nu au timp de figuri si aiureli suna simplu “Alo”.
P.S.Eu nu stiu daca postarea asta v-a spus ceva,dar am sa concretizez : barbatii daca vor alintati..cred eu ca li s-ar potrivi si alte denumiri de “animale”..ca de exemplu “tigru”…Statistica (mea) a demonstrat ca  9 barbati din 10 se simt tigri si ca paradoxal toti au spus ca au facut un test magnific si ca este demonstrat ca personalitatea lor se aliniaza perfect cu a unui tigru..Ciudat,de ce personalitatea unora nu s-ar potrivi perfect cu una a “berbecului” sau  a “boului-una rabdatoare si intelegatoare,gata sa duca pe  umeri toate greutatile vietii”… sau a “magarului- cel care stie intotdeauna unde-I sunt urechile”…sau a “cerbului-plin de grandoare (pina nu si-a vazut coarnele)”,sunt multe animale care v-ar putea caracteriza personalitatea .
P.S2.Si cum ar fi spus matusa mea Eugenia.. In toate trebuie sa existe o limita si un
“raison d'être”care ar putea sa determine ce ,unde si cum ar trebui sa te porti,doar nu este normal ca 30 de minute sa-ti asculte oamenii jalnica ta ruga “Zayka ,spune-mi unde esti”….Eu miine la sigur am sa regret postarea asta,asa ca savurati-o cit e calda  :D

Sursa
2011-06-09 23:49:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă