Pe cine sa inviti la nunta?

O nunta poate fi oricum...vesela, interesanta, deosebita, numai nu solitara. Nunta este un eveniment ce inseamna mai mult decit o petrecere pe cinste, este ocazia la  care cei mai apropiati oameni, cei mai scumpi prieteni si colegi asista si se bucura de impartasirea fericirii voastre. Pentru mine, nunta este in primul rind un eveniment ce trebuie trait alaturi de cei mai apropiati sufletului , iar in zilele noastre, cind lumea este atit de imprastiata, este si un motiv de intilnire cu oamenii la care tii. Lista de invitati nu este un lucru asa usor cum pare...
Lungimea listei de oaspeti depinde in mare masura de bugetul alocat si de dimensiunea spatiului  in care se va desfasura petrecerea. Deseori vrei sa inviti toate rudele, inclusiv cele foarte indepartate, colegii de serviciu sau intregul oras, dar trebuie sa tii cont de faptul ca numarul de invitati influenteaza costurile mai mult decit altceva.



Pe cine sa inviti? Pentru inceput, alcatuieste o lista cu toti oamenii care ti-ar placea sa-i inviti la nunta voastra, oamenii pe care vrei cu adevarat sa-i vezi alaturi de tine in acea zi. Dupa care impartiti lista in 2, oamenii care neaparat trebuie sa vina si cei la care puteti renunta.Dupa asta, faceti o intilnire cu toate partile implicate, mirii si parintii lor, la care fiecare sa-si prezinte lista cu potentiali invitati.


Combinati listele, insa aveti grija ca sa nu puneti aceleasi persoane de mai multe ori. Desigur ca lista va iesi mult mai lunga decit v-ati imaginat, insa nu este un motiv de alarmare.Analizati cu atentie listele si vedeti cine poate fi scos din lista, sau alegeti alt truc, imagineaza-ti cadrul ca dupa nunta te intilnesti cu acele persoane, cum te vei simti ca nu i-ai invitat la nunta? ai senzatia ca iti va fi rusine si te vei simti incomod sau te vei simti usurata si fara nici o obligatie. Ia o decezie in functie de aceasta reactie.

S-ar putea sa discutati si despre persoanele ce nu ti le doresti la nunta, rude foarte indepartate, fosti prieteni sau persoane ce stii cu siguranta ca au un comportament inadecvat la asa gen de evenimente. Atunci ramii ferma pe pozitii, este sarbatoarea voastra si nimeni nu are dreptul sa o strice.Uneori insa e bine sa tineti cont si de faptul ca cineva s-ar putea simti exclus pe nedrept pentru faptul ca nu l-ai invitat.Insa intr-un final tineti cont de propriile dorinte, nu de traditie sau obligatie. Daca ar fi sa alegeti intre prieteni foarte buni sau rude indepartate, alegeti oamenii pe care vreti cu adevarat sa ii vedeti alaturi de voi.

Unul din lucrurile care fac din nuta un eveniment special este sentimentul de a fi inconjurata de oamenii la care tii. Nu-ti umple incaperea cu niste straini doar din obligatie!Fiti fericiti!

Sursa
2011-06-07 22:30:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

18:56:00DECENȚĂ ȘI TICĂLOȘIE —» Leo Butnaru
16:43:00GOGOMĂNIA —» Leo Butnaru
17:01:00Teslev, moldoveanul campion european la fotbal. Istorii cu dinozauri. Povești din Imperiu 💥😲🔝 —» Sandu GRECU
09:27:29O dublă lansare de carte la BM „B.P. Hasdeu” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
05:16:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
09:58:00MS Projects se extinde în Republica Moldova: expertiză regională pentru proiecte logistice complexe 🌠 —» Sandu GRECU
14:50:00Din antologia transfrontalieră, în limba spaniolă ȘI SĂ FIU PRECUM STEAUA INACCESIBILĂ, ÎNALTĂ, STRĂLUCIND ÎN TĂCERE —» Leo Butnaru
05:52:00LACONIC —» Leo Butnaru
10:34:01Iar a doua zi s-o iau de la început… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:29:00Campanie de responsabilitate socială desfășurată de Loteria Națională a Moldovei în preajma sărbătorilor pascale 🌟 —» Sandu GRECU
06:33:00NUMELE CA DESTIN ȘI DEMNITATE —» Leo Butnaru
12:38:00Cristian Obadă, călare pe măgar. Iaralov și punga cu bani pentru Argentina. Legenda Vus 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
09:07:00Jumătate de secol de istorie a sportului. Ion Gheorghiu, la 50 de ani —» Sandu GRECU
12:58:46Chișinăul cultural la o margine de secol —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:36:58Recomandarea săptămânii: Radacini Fiori Rara Neagră —» Fine Wine
06:27:06Evanghelia la Bunavestire – Comentarii Patristice —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
06:03:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:51:08Verdict: despre abuzurile unui primar —» Curaj.TV | Media alternativă
19:40:22Anatol Matasaru a fost reținut în timp ce investiga averea unei judecătoare —» Curaj.TV | Media alternativă
19:38:30Pogromul de la Chișinău în timpul țarismului —» Curaj.TV | Media alternativă
08:40:00Ziua Internațională a Poeziei ,,Poezia – punte pentru pace și solidaritate” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
04:02:39Semnificatia fiecarei zile din Saptamana Patimilor —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
23:31:48Și nimica mișcă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:08:00LACONIC —» Leo Butnaru
18:05:00Elevii din Baimaclia au transformat eficiența energetică într-o mișcare comunitară 🌞 —» Sandu GRECU