Senatul american cheamă Turcia să redeschidă Seminarul Ortodox grec de la Halki

Doxologia.ro / 31 mai 2011

O rezoluţie introdusă în Senatul Statelor Unite ale Americii marţi cheamă Guvernul turc să faciliteze redeschiderea Seminarului Grec Ortodox de la Halki fără nicio întârziere şi să rezolve alte probleme mai vechi ale Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol.

Benjamin Cardin, Senator al Statelor Unite din partea Partidului Democrat care face parte şi din “Comisia de Securitate şi Cooperare în Europa”, cunoscută ca şi “Comisia Helsinki” a introdus acestă rezoluţie cu numărul 196.

Rezoluţia arată că Senatul întâmpină cu bucurie întâlnirea istorică dintre Primul Ministru turc Recep Tayyip Erdoğan şi Patriarhul Ecumenic Bartolomeu al Constantinopolului în august 2009 şi aplaudă “gesturile pozitive” făcute de Guvernul turc, printre care permiterea celebrării liturgice de către Patriarhul Bartolomeu la Mănăstirea Sumela şi returnarea orfelinatului grec de pe insula Büyükada către patriarhia greacă.

Cardin a spus Senatului: “Am avut privilegiul să mă întâlnesc din nou cu Patriarhul Ecumenic, Bartolomeu I, în timpul vizitei sale din 2009 în Statele Unite. Am văzut dorinţa lui fierbinte de a fi sprijinit pentru redeschiderea Şcolii Teologice de la Halki, închisă cu forţa în 1971. În acest an în care marcăm 40 de ani de la acest fapt tragic, chemăm conducerea Turciei să repare nedreptatea şi să permită acestei instituţii religioase unice se se redeschidă”.

Semnată de liderul majorităţii Senatului Harry Reid (democrat), precum şi de senatorii Robert Menendez, Jeanne Shaheen, Olympia Snowe şi Sheldon Whitehouse, alături de Cardin, rezoluţia Senatului a fost trimisă la Comitetul de Relaţii ExterneAceastă rezoluţie ar putea marca o etapă nouă în atitudinea guvernelor occidentale faţă de Patriarhia Ecumenică de Constantinopol, în relaţia ei delicată cu guvernul turc.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

Sursa originala>

http://www.todayszaman.com

Sursa>

http://www.doxologia.ro/ortodoxia-lume/senatul-american-cheama-turcia-sa-redeschida-seminarul-ortodox-grec-de-la-halki

 


Sursa
2011-06-07 08:24:24



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

23:20:42PSD vs Chat GPT pe tema Mercosur —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
08:46:00CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CELUI CARE TE-A SCRIS... —» Leo Butnaru
00:12:32One Battle After Another —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:13:00DIN POEZIA LUMII / FRANȚA —» Leo Butnaru
09:34:01DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:18:38Iarna e ca vara, pe ici pe colo —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:42:00CU TELEVIZIUNEA ÎN CASĂ, PREZENTĂM CELE 11 VOLUMEA ALE JURNALULUI UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
10:37:24Leo Butnaru își prezintă jurnalul scris timp de peste 50 de ani: „Jurnal... —» Leo Butnaru
06:51:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:53:20Romanian Air Force salvează vieți —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:20:53Încă o operațiune specială —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:59:00POEZIA FRANCEZILOR —» Leo Butnaru
20:43:00Год Огненного Коня. —» Александр Ищенко - Размышления
15:28:00AVEȚI O CUTIE CU FOTOGRAFII? —» Leo Butnaru
13:33:53Bilanț, 2025 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:37:02DE REVELION —» Leo Butnaru
07:06:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:14:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:34:00AVANPREMIERA UNUI INTER-VIU —» Leo Butnaru
10:22:00GÂNDURI LA FINAL DE AN 2025 —» Leo Butnaru
06:32:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:45:10Elfrida Koroliova: prin labirintul pasiunilor —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:53:00POEME DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:23:00Stix —» Andrei LANGA. Blogul personal
17:12:43Razie cu scandal filmată de Activistul buzoian —» Curaj.TV | Media alternativă