Dulceata de shorcovi aveti :)?

Eu pot sa ma obisnuiesc cu aproape tot. Ca basmaluta e servetel. Ca oghealul e plapuma. Ca prostirea e cearsaf. Ca stergarul e prosop. Ca taracanii sunt gandaci. Ca tocul e pix. Ca cafeniu e maro. Ca coltunii sunt ciorapi. Ca bintul e tifon. Si cu multe multe altele. Dar va rog, nu-mi luati cuvantul “shorcovi”.
Shorcovi inseamna copilarie. Vacanta. Sat. Urcat pe cotet. De pe cotet pe sarai. Strans shorcovi. Albi, negri sau roz. Daca as avea copii si i-as trimite in vacanta la tara, nu le-as pune in bagaj nicio haina alba. Ca petele de la shorcovii negri nu se scot nici cu mama lui Vanish. Chiar – cine e in domeniul advertisingului – idee pentru reclama: “Cu noua formula, scoate chiar si petele de shorcovi” ;) .
Cratite mari cu compot de fructe, care se puneau la racit in spatele casei. Eu eram responsabila cu culesul fructelor si veneam cu cirese, caise, capsuni si shorcovi. Si cu cat incercau mai subtil sa-mi spuna ca shorcovii nu sunt pentru compot, cu atat ma uitam mai rugator la gospodine: macar un borcan de dulceata pentru “la iarna”.
Cand se coceau shorcovii – se facea si vremea pentru dulceata de nuci. Coacaza, agrisul, coarnele, merele dulci devremi, prima poama, porumbul fiert, harbujii, piersicii. Toate veneau pe rand in vacanta de vara. Dar primul si cel mai accesibil fruct era, totusi, shorcovul.
Cat de elegant nu as fi imbracata, cat de tare nu m-as grabi, cat de suparata nu as parea, ma opresc de fiecare data la un copac cu shorcovi copti si mananc cateva fructe. Si parca-l si aud pe Grigoras cum ma cheama in drum la joaca.
Azi, ma plimbam seara pe bd Kiseleff si era un amalgam de mirosuri – teii, mana Maicii Domnului – infloriti, copacii aia care fac niste pastai mari :) – in floare, iarba proaspat cosita, tufe cu trandafiri superbi de toate culorile … si un copac de Shorcov. Minunat.
Dor de vacanta.
Shorcovii inseamna dude, btw ;) .



Sursa
2011-06-07 00:31:18



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

15:46:17Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:39:00Ovoizi —» Andrei LANGA. Blogul personal
03:06:24Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:31:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:04:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:02:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:46:44Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:42:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:26:01Mesaj de felicitare —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
00:19:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:32:13Toamnele Chișinăului românesc de altă dată —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
16:25:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:16:21Cel mai bun vin din Moldova —» Fine Wine
04:22:00DIN POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
02:21:18Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:46:00I got mail —» turn up the silence
20:47:56Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:39:35Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:00:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:33:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:51:22Cafeneaua Literară: Spiritul Creator al Modernismului —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:40:56The Governor Fume Blanc 2023: Grand Gold —» Fine Wine
07:10:16Tabără de vară „Îndrăznește să-ți pese” la Biblioteca „Dimitrie Cantemir”, cu adolescenți mai încrezători și mai deschiși către lume —» BPR Ungheni's Blog
04:46:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
12:33:00Fantome —» Andrei LANGA. Blogul personal