Futu-ți morții mă-tii cu Basarabia mă-tii !

George
Nu mai fusesem de peste un an la un meci de fotbal în București. Mi-era dor și acest România – Bosnia venea la momentul potrivit. Dar n-a fost să fie așa, am conștientizat a mia oară că libertatea mea, și a multor altora nu mai contează.
Vroiam să povestesc despre slaba organizare a federației pentru acest meci, despre cum a băgat jandarmeria cinci mii de oameni printr-un singur punct de acces, după ce în prealabil spectatorii au trecut prin trei filtre de control, descalțați, deposedați până și de mâncare!, cum am ratat din cauza asta imnul și începutul meciului dar deja asta nu mai contează.
Am prieteni care au fost la meciul Bosnia-România și mi-au povestit cum s-a purtat “prietenește” “poporul” bosniac cu ei. La meciul ăsta le-au pregătit mai multe bannere ironice. Unul, de care am ținut și eu spunea în limba sârbo-bosniaco-slovenă că “bosniecii sunt turci fără țară”. Pe stadion, la sfârșitul meciului, doi de la trupele de intervenție mă întreabă:-Dumneavoastră sunteți domnul Simion?-Eu-Vă anunțăm că ați fost sancționat conform Legii 4. Vreți să luați la cunoștință?-Nu!-O seară bună
În râsetele prietenilor mei (Ai făcut școala cu ăștia de te cunosc pe nume?) ies în curtea exterioară a stadionului și deodată doi civili sar la mine și strigă să-i urmez. Unde dracu să-i urmez, doar nu mă supun la toți nebunii de pe stadioane, am înțeles că-s huligani mulți pe-acolo și pe mine m-a învățat mereu mama să nu deschid ușa la străini. Dar se pare că băieții chiar cu ușa de la casa mea aveau o problemă…
După cei doi civili au venit câțiva boi în negru și m-au târât lângă drumul de acces, pe o suprafață cu noroi și nisip și m-au pus “culcat”, cu mâinile la spate. În afară de mine au mai luat pe trei baieți care văzuseră tot incidentul și s-au băgat să vadă despre ce e vorba.
Apoi a venit apogeul… Vine un șef de dispozitiv din cei mulți pe care i-am văzut la meci (îi știu foarte bine după față de la mitinguri) și începe…. (îmi cer scuze pentru limbajul licențios, îl redau întocmai ca să știți argoul unei părți a jandarmilor, să știți cum să începeți discuțiile cu ei pe stradă, în loc de buna seara probabil).
-Futu-ți morții mă-tii Simioane, faci șmecherii cu noi? Te calc pe cap! Futu-ți morții mă-tii cu Basarabia mă-tii.Zdrang un scuipat în direcția prietenului care era reținut cu mine apoi continuă cu spume la gură:- Ești smecher tu, pui poze cu noi, ne filmezi. Gâtu mătii de moldovean! Băăă, dacă mai văd o singură poză cu noi vin peste tine în casă cu sportivii, îi știi, da? Vezi că știu unde stai, gâtu mătii de nenorocit.
OOO DA! Știam dintotdeauna că o parte a jandarmilor sunt foarte frustrați dar în cei 20 de lei pe care i-am dat pentru biletul la meci am avut parte și de circ gratis. După aia trei jandarmi diferiți mi-au verificat/filmat buletinul, cu mine a mai rămas un băiat din cei trei, și ni s-a alăturat Mihnea de la Dinamo. Jumate de oră mai târziu eram liber în fața stadionului Giulești și îmi ziceam în mintea mea, ca fata din melodie: All day, all night, what the fuck! la gente esta mui loca! Prietenul meu era tare contrariat, avea o vânătaie urâtă de tot și vroia să meargă la IML. Cu siguranță o să le facă cineva ceva la băieții ăștia care vor să mă viziteze acasă, probabil să discutăm problema pierderii Basarabiei în 1812 în contextul războaielor ruso-turce și cât de viabilă este ideea unirii celor două state românești.
Mie îmi pare rău că oriunde în lumea asta apare cineva care e cât de cât liber i se pune pumnul/bulanul în gură. Nu vom evolua așa spre civilizație ci vom rămâne la stadiul așa-zisului popor bosniac frate cu Allah akbar. Hai cu amenda, să vedem cu ce am păcătuit de data asta! Și să-i identificăm pe cei din dispozitiv după nume…
GEORGE SIMION

Sursa
2011-06-04 14:35:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:36:33RECITIND, REGÂNDIND ECLEZIASTUL —» Leo Butnaru
13:24:12Pocăința lui Ion Șoltoianu. O viață ca un scenariu de film. Despre pușcărie, politică și sport. Atenție, Rizea! 💥🔥🔝 —» Sandu GRECU
10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
10:24:00Modelul de succes al companiei „Garma Grup” inspiră viitoarea generație de AgriCOOLtori ☘️ —» Sandu GRECU
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence