Pentru cei interesați cu adevărat de economie și nu populism o să dau un exemplu simplu de PIB.
Să presupunem că în țară avem doar două categorii de produse – mere și roșii. Dacă în anul 1999 1 kg de mere costă 5 lei și un kg de roșii 10 lei, și au fost produse 10 kg de mere și 20 kg de roșii obținem un PIB = 5 * 10 + 10 * 20 = 50 + 200 = 250 lei.
Să presupunem că în anul 2000 avem 5 kg de mere la prețul de 10 lei și 15 kg roșii la prețul de 15 lei kg, obținem un PIB = 50 + 225 = 275 lei.
Cu alte cuvinte, PIB-ul a crescut față de anul precedent cu 25 lei (adica, avem o creștere de 10%). Obiectivele sunt împlinite, chiar dacă producem mai puțin ca anul trecut, avem totuși creștere economică, se poate de pontuit în fața prostimii.
