Ce e mai trist?
Nu ma poate opri nimic. Lupt pana la ultima suflare pentru lucrurile in care cred si pe care le doresc. Lupt cu oricine, oricand, pana la epuizare. Dar sunt lucruri pentru care, oricat mi-as dori nu pot sa lupt. Cum pot sa lupt pentru duiosie? Cum pot sa lupt pentru tandrete? Cel mult pot doar sa tanjesc dupa ele. Iar atunci cand vin, as opri timpul, as ramane agatat in acele clipe sublime. Dar totul este trecator, se duc si nu-mi ramane de facut decat sa-mi amintesc de ele cu regret. Orice clipa de fericire pierduta se transforma in zile de tristete si de suspine. Care tristete e mai mare, cea provocata de amintirea fericirii sau cea provocata de lipsa ei? Traiesc iubirea ca pe o exagerare. Simt mai mult decat e nevoie, sufar mai mult decat gandesc, visez mai mult decat experimentez. Cand imi amintesc, zambesc usor apoi ma intristez. "Deseori, zambetul celui care sufera e mai dureros decat lacrimile celui care plange!"Sursa
2010-10-31 22:59:25