Pe data de 25 octombrie , în cadrul celei de a 14-cea ediţii a Festivalului de carte evreiască, „scena mare” a teatrului din biblioteca „I.Mangher” a găzduit „actorii” de la Casa de tip familial.Copiii au pregătit înscenarea basmului „Poveţile Zînei”....Lenuţa cea harnică, Viorica cea lenoasă, Baba haină, Prinţul Artur, dar şi spectatorii din sală au luat aminte la poveţileZînei cele bune, au rîs şi au retrăit îmreună cu cei din scenă. Copiii au făcut cunoştinţă cu expoziţia de carte „Basme fermecate de prin lume adunate”, după care s-a încins o discuţie aprinsă despre personajele preferate din poveştile cunoscute.