(AUDIO) Despre 25 octombrie – Ziua Armatei române la ”Mai aproape de Europa”


Pe 25 octombrie, in fiecare an, se sarbatoreste Ziua fortelor armate din Romania. Un bun prilej pentru a discuta cu oameni avizati in problematica relatiilor din Romania si R. Moldova din acest punct de vedere. I-am invitat la microfon pentru aceasta discutie pe Ministrul Apararii din R. Moldova, Vitalie Marinuta, pe care l-am intalnit la receptia oferita de catre ambasada Romaniei in RM cu ocazia Zilei Armatei Romane, pe Doru Fruzulica, membru al Comisiei pentru Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala din Camera Deputatilor, vicepresedinte al Grupului Special pentru Mediterana si Orientul Mijlociu al Adunarii parlamentare NATO si  Tatiana Busuncian, directoarea Centrului Pro Marshall de la Chisinau.

In final intram in legatura cu colegul meu de la Radio Romania Actualitati, Gabriel Basarabescu, care ne propune spre auditie un interviu realizat cu primarul de Chisinau Dorin Chirtoaca. Edilul ne vorbeste despre proiectele ralizate pana acum si efectele lor asupra locuitorilor Chisinaului.

Invitatii emisiunii de astazi ne explica rezultatele sondajelor care indica faptul ca armata este una dintre instituțiile cele mai credibile atat pentru populatia din România, cat si pentru cea din R. Moldova. Vorbim si ce semnificatie are faptul ca armata romana este in NATO, dar si ce înseamnă că NATO este o organizație politico-militară. Discutam, asadar, despre NATO ca organizatie de securitate, despre relatiile politico-militare dintre est si vest si despre colaborarea dintre Bucuresti si Chisinau in domeniul securitatii. Ce le doresc invitatii mei colegilor din România cu ocazia Zilei Armatei române aflati din audio de mai jos.

Cel de al patrulea intervievat al emisiunii este primarul Dorin Chirtoaca in discutie cu colegul meu de la Radio Romania – Gabriel Basarabescu. Edilul face un bilanț al activității de până acum. Cel mai important însă este programul “Prima casă” despre care toți cei interesați află detalii importante. Și pentru că știu că în special cei tineri sunt preocupați de subiect, aflați că  aveți posibilitatea să luați credite pe o perioadă de 30 de ani cu o dobândă de 9 %. Din discuție mai aflăm că există și un parteneriat între Primărie, companiile de construcție și bănci în acest sens. Primarul mai vorbește și  despre o altă serie de proiecte pe care le-a demarat în capitală. Printre acestea: nămolul de la stația de epurare, reabilitarea lacului Valea Morilor, procurarea a 100 de troleibuze noi, dar și multe altele. Detalii în audio de mai jos.

Auditie placuta.

Emisiunea “Mai aproape de Europa”  poate fi ascultata si pe Vocea Basarabiei


Sursa
2010-10-24 21:35:15



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:48:00ELȚÎN ȘI... LIRICA JAPONEZĂ —» Leo Butnaru
23:21:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:17:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:08:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:09:56Teatrele din Republica Moldova la FNT —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
05:45:00ADRIAN ALUI GHEORGHE DESPRE JURNAL —» Leo Butnaru
20:05:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:17:00DE LA REALISMUL SOCIALIST LA LITERATURA Z A FASCISMULUI —» Leo Butnaru
05:25:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
14:54:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:54:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:59:25Compozitorul Vladimir Slivinschi  —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
05:50:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
03:21:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:08:15Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:34:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:38:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:12:35Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:29:19FESTIS, 2025 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:20:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
03:29:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:48:21Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:29:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:33:25Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:44:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru