Cuvinte-cheie: torrents.md, uniunea de nuștiuce și nuștiucum, Geta Burlacu

Ce înseamnă Torrents.md (anume așa voi numi site-ul torrentsmd.com) pentru utilizatorii de internet din Moldova? Nu pot să scriu exact dar o bună parte dintre ei acest site împreună cu odnoklasniki reprezintă internetul. De ce?

1. Site-ul este un tracker. Anume acolo poți să găsești linkuri la ceea ce ai vrea să privești, să asculți sau să înveți. Eu acolo găseamn legături la filmele de pe Discovery.

2. Site-ul este o rețea socială. Cu circa 200000 de utilizatori înregistrați. Spre deosebire de alte trackere site-ul cerea înregistrare care nu se obținea atât de ușor. Forum.md și alte forumuri din .md "fumau liniștiți în colț" văzând numărul de comentarii și utilizatori activi ai torrents.md

3. Normal că torrents.md este și S2S, acțiunile de caritate. Ele au devenit tot mai frecvente în ultimul timp.

4. Site-ul pe lângă asta este leagănul revoltelor din 7 aprilie. Dacă cineva are argumente contra poate să le scrie în comentarii, dar să se gândească bine de unde s-a luat mulțimea de oameni pe 7 aprilie în piață.

Mai sunt multe probabil de scris ce reprezintă torrents.md dar... aș vrea să mai scriu și despre o haită de incapabili de a înțelege unele realități. În primul rând este vorba de Uniunea Producătorilor de Fonograme și Videograme. Eu cred că deja ați auzit de această "kantoră". Acum se simt "pe cal", au închis torrents și beau vin la Casa Vinului, tot acolo au făcut și conferința de presă, dacă ceva să aibă cine să îi apere.

Al doilea caz, Geta Burlacu. S-a pronunțat pentru închiderea torrents.md. Eu cu mâina pe inimă (adică pe piele) recunosc că nu am copiat niciodată opera ei de pe torrents.md. Tu? În caz în care ea crede că trebuie închis torrents.md eu propun să se adreseze la CEDO sau la Curtea de Apel din SUA și să închidă YouTube. Acolo sunt plasate toate cântările ei. Iată un exemplu:

Această cântare au ascultat-o circa 15000 de oameni. Eu presupun că cântăreața vrea ca ei să fie pedepsiți. Și când mă gândesc că prin intermeiul site-ului http://www.video2mp3.net/ se poate obține și mp3 de pe youtube...

Doamna Burlacu, acționați, de altfel pierdeți toate finanțele! (referitor la ce și cum cheltuie banii Orange voi scrie altă dată, asta cu schemele de cumătrism).


Sursa
2010-10-20 07:37:42



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

14:22:00Calatorie/Viaje —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:42:00Constantin Romașcanu, compositor, dirijor și profesor universitar —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:43:002026 – Revelarea Adevărului —» codul omega
13:24:00Siguranța cetățenilor, asigurată zi de zi de structurile Ministerului Afacerilor Interne —» Sandu GRECU
06:43:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
20:31:24A House of Dynamite —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:15:52Istorii de acasă, un proiect media nou —» Curaj.TV | Media alternativă
11:23:05#Transnistria: Nu Deranjați – Ion Manole (Promo-LEX) —» Curaj.TV | Media alternativă
08:12:00DIN POEZIA UNIVERSALĂ —» Leo Butnaru
21:27:00Schimbarea începe cu noi: Serviciul protecție internă și anticorupție - vocea integrității în cadrul Ministerului Afacerilor Interne —» Sandu GRECU
06:29:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
08:28:00VECERNIE. MORMÂNTUL VERONICĂI MICLE —» Leo Butnaru
07:56:25Ты заплатил - значит я твой? Жёсткая правда про клиентов и деньги —» Сажевые фильтры (DPF/ FAP). Чип тюнинг. Теория, практика.
06:15:00RĂSPUNSURI LA MEJDINĂ DE ANI —» Leo Butnaru
11:15:00LITERE SĂRUTATE SAU TEATRUL ALFABETULUI —» Leo Butnaru
23:20:42PSD vs Chat GPT pe tema Mercosur —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
08:46:00CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CELUI CARE TE-A SCRIS... —» Leo Butnaru
00:12:32One Battle After Another —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:13:00DIN POEZIA LUMII / FRANȚA —» Leo Butnaru
09:34:01DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:18:38Iarna e ca vara, pe ici pe colo —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:42:00CU TELEVIZIUNEA ÎN CASĂ, PREZENTĂM CELE 11 VOLUMEA ALE JURNALULUI UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
10:37:24Leo Butnaru își prezintă jurnalul scris timp de peste 50 de ani: „Jurnal... —» Leo Butnaru
06:51:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:53:20Romanian Air Force salvează vieți —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag