De ce să iubești economia?!

Zi de zi depindem de o mulțime de persoane pe care cel mai probabil niciodată nu îi vei întâlni, persoane care ne produc nouă micul dejun sau ne fac posibilă navigarea pe internet sau oricare alt bun ori serviciu. Co o echipă întreagă acești oameni lucrează cu acțiuni specifice  și realizează împreună ceea ce o singură persoană nu poate înțelege și nici nu poate îndeplini. Științele economice ne explică cum oamenii întreprind aceste lucruri.

Economia este știința ce studiază producerea și schimbul de bunuri și servicii dezirate de oameni. Piețile permit tuturore firmelor și indivizilor care dețin resurse să și le schimbe între ei voluntar. Într-un sistem de liber schimb, ambele părți au de căștigat.

Înțelegând economia înseamnă să înveți elementele ei definitorii și să le folosești pentru a gândi și a acționa mai eficient. Cele mai importante idei desprinse din economie sunt – raritatea, resursele, nevoile, compromisurile.  Fiecare dintre aceste elemente ne ajută să reflectăm cu mai multă acuratețe asupra deciziilor pe care le facem și asupra lumii în care trăim.

Limitarea sau raritatea este incapacitatea de a satisface dorințele tuturor membrilor societății. Nu putem satisface cerințele tuturor deoarece nu sunt înde-ajuns resurse – de capital, umane și naturale – pentru a produce tot ceea ce ne dorim. Deoarece resursele sunt limitate, trebuie să alegem cum să le folosim cât mai bine. Fiecare alegere definește o nevoie, cea mai bună alternativă la un moment dat devine o decize, iar aceasta este determinată de costurile marginale și de câștigurile pe care le atrage cu sine, consumatorii și producătorii deseori renunță la unele lucruri în favoarea altora, acest fapt fiind compromisul.

Astfel că în concluzie putem aprecia că doar alegerile pe care le facem noi ca consumatori, angajați, manageri, politicieni crează economia. Toate aceste alegeri pot fi grupate pe trei căi: ce bunuri și servicii vom produce, cum trebuie produse și cine le va utiliza.

Articole aleatorii

Sursa
2010-10-18 15:55:31



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:30:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
23:42:26Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:28:23Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:44:24Spumantele din Moldova care s-au impus la CMB —» Fine Wine
08:20:44Rezidențele „No Frontier” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
19:57:26Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:04:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:04:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:38:36Alegeri | Turul doi nu există —» Curaj.TV | Media alternativă
02:50:14Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:20:00Țara mea și a ta —» Doar înainte
14:58:13Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:48:00STRICUL NECESAR —» Leo Butnaru
13:31:49Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:31:49Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:30:00Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:30:00Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:38:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:52:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:16:47Nou: Castel Mimi Rara Neagră 2024 —» Fine Wine
08:00:00SĂ FIM SERIOȘI... —» Leo Butnaru
18:33:21Discuții la festivalul de film feminist —» Curaj.TV | Media alternativă
14:19:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:30:57#Alegeri2025Moldova: Am intrat în alegeri sau încă nu? —» Curaj.TV | Media alternativă
08:00:17A început un nou sezon de vinuri bune la Vinaria din Vale —» Fine Wine