Parlamentarii ruşi au propus urmărirea penală a medicilor pentru avorturi ilegale

Un proiect de lege inaintat, recent, spre dezbatere, în Duma de Stat, prevede introducerea răspunderii penale pentru lucrătorii din domeniul îngrijirii sănătăţii, implicaţi în efectuarea avorturilor ilegale, informează serviciul de presă al şefului adjunct al fracţiunii „Rusia Unită” din Duma, Tatiana Yakovleva. În prezent, urmărirea penală în Rusia este prevăzută doar în cazul avortului penal, efectuat de persoane fără studii medicale. Amendamentul prevede introducerea răspunderii penale pentru medicii implicaţi într-un avort ilegal, iar autorii proiectului de lege propun totodata şi modificarea articolului 123 din Codul Penal.
Potrivit Tatianei Yakovleva, înăsprirea sancţiunii pentru medici are scopul de a reduce numărul de decese şi complicaţii severe, asociate cu efectuarea avorturilor ilegale în spitale si cabinete medicale. „Din cauza avorturilor, în special a celor criminale, vom pierde fondul genetic al naţiei noastre. La urma urmei, operaţiilor de avort clandestin se supun, în mare parte, adolescentele,” a declarat Yakovleva, adăugând că numărul de avorturi ilegale în Rusia, „din motive evidente”, este imposibil de calculat.
Potrivit dnei Yakovleva, lipsa sancţiunilor aspre pentru avorturile ilegale duce la faptul că în Rusia sa se „deschida clinici, care, în esenţă, nu fac de cât avorturi”. „Acolo, cu excepţia avortului, nu ţi se oferă nici o îngrijire medicală. Scopul principal este profitul,” a explicat deputatul.
Lipsa de interes în aplicarea legii în astfel de clinici explică, de asemenea, existenţa unor lacune în legislaţia existentă, a declarat Yakovleva. În conformitate cu legislaţia rusă, o femeie poate solicita avortul la cerere, dacă nu depăşeşte 12 săptămâni de sarcină. În etapele ulterioare, întreruperea sarcinii poate fi efectuată numai în prezenţa indicaţiilor sociale şi medicale. Avortul efectuat de către o persoană fără pregătire medicală se pedepseşte cu o amendă de până la 80 mii de ruble, muncă obligatorie sau muncă în folosul colectivităţii. În cazul în care avortul ilegal a cauzat vătămări corporale grave sau decesul victimei, infracţiunea este pedepsită cu închisoare pînă la cinci ani.


(Medportal.ru, 11 octombrie 2010)

Sursa
2010-10-17 22:33:55



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

15:01:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:50:14Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:45:09Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:18:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
18:46:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:48:06Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:27:43Festivalul Internațional de Comedie FESTIS —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
13:37:15Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:57:00ȘTIAȚI CĂ DEJA INTERNETUL ARE UN... SFÂNT PROTECTOR?... —» Leo Butnaru
04:15:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:10:00Éxito —» Andrei LANGA. Blogul personal
19:10:00Éxito —» Andrei LANGA. Blogul personal
19:10:00Éxito —» Andrei LANGA. Blogul personal
15:04:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:41:56Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:15:00DISCUL SAU PĂTRATUL, MALEVICI SAU JAPONEZII? —» Leo Butnaru
02:31:21Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:27:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:56:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:38:46A învins primarul în instanță —» Curaj.TV | Media alternativă
08:37:00DIN BIBLIOGRAFIA JURNALULUI —» Leo Butnaru
13:37:00Mortua est —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:37:00Mortua est —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:37:00Mortua est —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:37:00Mortua est —» Andrei LANGA. Blogul personal