Declarația Noii Drepte cu privire la blocarea portalului torrentsmd.com


Asociaţia „Noua Dreaptă” se arată nemulţumită de politica promovată în ultimul timp de instituțiile de stat în domeniul accesului cetăţenilor noştri la resursele informaţionale, inclusiv de ultima măsură luată de Procuratura Generală, prin care a fost blocată una din cele mai populare pagini de transfer al datelor www.torrentsmd.com.

Accesul la tehnologiile informaţionale contemporane este unul din primele condiţii pentru competitivitatea statului nostru pe plan internaţional. Din acest considerent, acţiunile instituţiilor de stat sunt lipsite în totalitate de raţiune.

Ţinem să constatăm că unele instituţii de stat nu activează în interesul cetăţenilor Republicii Moldova, ci în interesul companiilor străine, care cu ajutorul schimbului neechivalent, obţin profituri considerabile.

Considerăm că organele de forţă trebuie să-şi revadă politica şi să-şi direcţioneze activitatea spre asigurarea securităţii informaţionale şi economice a cetăţenilor Republicii Moldova, în serviciul cărora se află.

În cazul în care astfel de practici vor deveni norme, vom fi nevoiţi să recunoaştem că Republica Moldova se află în stare de ocupaţie şi colonie a corporaţiilor străine.
Biroul de presă al asociaţiei „Noua Dreaptă”

sursa: site-ul Noii Drepte

Sursa
2010-10-14 20:45:16



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:05:00POEME —» Leo Butnaru
13:33:00Arcadie Zaporojanu face azi 60 de ani! —» Sandu GRECU
13:08:00Life happens. —» Ghiocika
11:30:09Muzicologul Efim Tcaci —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:49:00A fi istoric! —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:28:04Dieta digitală —» Jurnal A.
06:38:00DESPRE LUCRURI VESELE —» Leo Butnaru
20:46:00Energie economisită, facturi reduse: măsuri de eficiență energetică adoptate de locuitorii Chișinăului pe timp de iarnă ☃️❄️ —» Sandu GRECU
16:30:00Impactul facturilor la energie asupra chișinăuienilor: Metode de economisire și rolul educației tinerilor —» Sandu GRECU
14:12:00Sport, comunitate, performanță. Kaufland devine Partener Principal Echipa Țării și Partener Oficial FMF ⚽️ —» Sandu GRECU
12:38:00Cât costă turismul olimpic. Ministrul care va face pușcărie. Incendiar. Gheorghiu 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
04:40:00RACURSIU —» Leo Butnaru
14:47:32Canto academic la Chișinău —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:18:00FLORILEGIU DIN FLORILE DALBE —» Leo Butnaru
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:33:55Invazia rusească în Ucraina trece în anul V —» Curaj.TV | Media alternativă
18:41:38ARGHEZI: „Vecia închisă” a lui Eminescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:56:00Eden —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:03:00Cum implementează Loteria Națională a Moldovei programul „Joc Responsabil” ☝️ —» Sandu GRECU
16:04:08UPD: Chișinăul și Kievul încearcă să detensioneze conflictul comercial —» Fine Wine
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:34:12Crama Mircești lansează vinurile din roada 2025 —» Fine Wine
09:28:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru