San Marino – Moldova , scor 0-2! Un meci cu jucători „adormiţi”!

Un meci „plictisitor” a avut loc astăzi dintre naţionalele San Marino şi R. Moldova, care s-a terminat cu victoria tricolorilor, scor 0-2.

Marţi, 12 octombrie  curent, s-a disputat ultimul meci din acest an din cadrul preliminărilor Campionatului European de Fotbal 2012 pentru selecţionata lui Gabi Balint dintre  R. Moldova şi  San Marino. Tricolorii au învins astăzi  în deplasare o naţională alcătuită din studenţi, vânzători, ingineri şi doar câţiva fotbalişti profesionişti cu scor 2 -0.

Primul gol a fost afișat pe tabela de marcaj  în minutul 20 prin Nicolae Josan, care a profitat de o greşeală a adversarului. Al doilea gol a venit spre final de meci datorită unui penalty acordat de arbitrul Mark Courtney  şi executat de Anatolie Doroş  în minutul   86.

În partida jucată pe stadionul Olimpic din Serravalle, San Marino, suporterii ambelor tabere au avut aproape de „toate” – un joc lent, pase neprecise, bâlbâială pe teren, jucători adormiţi,indiferenţi,  nu prea multă improvizaţie pe gazon etc.  Dar microbiştilor prezenţi la meci le-au lipsit „doar” un joc spectaculos, de calitate şi multe, multe goluri. Poate nu chiar 8 goluri cum au marcat maghiarii în poarta celora de la San Marino, scor 8 – 0.

Deşi din  tribunele stadionului, o galerie de fani ai tricolorilor scandau Moldova … Moldova, se pare că jucătorii noştri uitase că sunt la meci şi nu la antrenamente.

Amintesc că în prima partidă din preliminările CE 2012, tricolorii i-au bătut pe finlandezi cu scor 2-0. În cel de-al doilea meci selecţionata condusă de Gabi Balint a fost învinsă de unguri, scor 1-2 . În cea de-a treia  etapă R. Moldova a fost condusă de vicecampioana mondială Olanda cu scor 0 – 1. După cele patru partide jucate,  R. Moldova a adunat  6 puncte, pe când San Marino – 0 puncte.

Următorul meci selecţionata R. Moldova îl va disputa pe teren propriu , pe 29 martie 2011, adversara sa fiind Suedia.



Sursa
2010-10-13 01:33:24



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:13:44Moldova (+ Georgia) și jocurile marilor puteri —» Curaj.TV | Media alternativă
13:07:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:31:00PĂZITOR ȘI SCRIITOR —» Leo Butnaru
20:45:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:26:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:04:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:30:53Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:02:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:18:00DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
00:39:44Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:18:25Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:53:06O plimbare prin Capitala Neamului —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:29:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:44:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:51:05DIN STRICTL NECESAR —» Leo Butnaru
02:12:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:17:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:46:26Peter Heather, John Rapley – Why Empires Fall —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
19:33:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:57:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:36:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:19:00„Anul lui Eminescu – Opere jubiliare ale geniului poeziei române” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
06:39:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
04:33:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
02:11:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки