(VIDEO) 3 familii sinistrate s-au mutat în casă nouă
www.stireazilei.mdPrimele trei familii sinistrate din satele Cotul Morii si Sarateni s-au mutat in casa noua. Cheile si actele de proprietate le-au fost inmanate, astazi, de premierul Vlad Filat. Casele au fost procurate de Guvern in satele Mereseni si Fundul Galbenii din raionul Hancesti.
Familiei Bejenaru din Cotul Morii i-a revenit o locuinta in Mereseni. Tatiana Bejenaru a activat 11 ani in calitate de sefa de studii in scoala din satul inundat si 4 ani a fost directorul acestei institutii. Victor Bejenaru este agronom de profesie si a fost presedinte de sovhoz in localitate. Cei doi soti au crescut si educat impreuna trei copii. Doi dintre ei sunt casatoriti, iar celalalt se afla la munca peste hotare.
Sursa
2010-10-04 17:10:46